KıbrısManşet

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar: Erhürman’ın bizi gerçekten üzen ifadeleri oldu

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı ve Başbakan Faiz Sucuoğlu’na hükümeti kurma görevini vermesinin ardından basına bir açıklama yaptı.

Cumhurbaşkanı Tatar, Başbakan Faiz Sucuoğlu’na görevi verdiğini ifade ederek, “İnşallah yeni kabineyi en erken zaman içerisinde onayıma sunar” dedi.

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman ile yapmış olduğu görüşmeye de işaret eden Tatar, “Erhürman’ın gerçekten bizi üzen ifadeleri olmuştur. ‘Maskaralık’ kelimesini kınadığımı belirtmek istiyorum” ifadelerini kullandı.

Sorumluluklarının büyük olduğuna da vurgu yapan Cumhurbaşkanı Tatar, “Sıkıntıların ne olduğunu hep birlikte yaşıyoruz, bütün bunları yönetmek kolay değil” şeklinde konuştu.

Tatar, “Aynı partide de olsanız zaman zaman görüş ayrılıkları olabiliyor. Yapılan değerlendirmeler sonucunda hükümeti tek kurabilecek UBP Genel Başkanı ve Başbakan Faiz Sucuoğlu’dur” dedi.

Tatar, Erhürman’ın ‘Eğer siz görevi bana verdikten sonra Sucuoğlu’na vermeyeceğinize dair taahhütte bulunacaksanız, basın önünde bunu açıklayacaksanız görevi alırım, yoksa ülkeyi seçime götürürüm’ demesini de eleştirerek, “Bu siyasi ahlakıma ve Anayasaya da uygun değildir. Denersiniz, kuramazsanız iade edersiniz Cumhurbaşkanı karar verir” dedi.

Sürecin bu şekilde geliştiğini aktaran Tatar, istifa eden UBP-DP-YDP hükümetinin yeni hükümet kurulana kadar iş başında olduğunu vurguladı.

Tatar, Maliye Bakanı Sunat Atun’un yeni kabinede olup olmayacağı yönündeki soruya ise “Başbakanın kararıdır. Başbakan Sucuoğlu’nun sunacağı kabineyi değerlendiririz” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu