Dünya

İsveç polisinden Kur’an-ı Kerim provokasyonu yapan Paludan hakkında suç duyurusu

Malmö Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan suç duyurusunda, Rasmus Paludan’ın halkı kışkırtarak kin ve nefret suçu işlemekten dolayı cezalandırılması istendi.

2020’de de suç duyurusunda bulunuld. Malmö Bölge Emniyet Müdürü Jimmy Arkenheim, 2020’de de aynı nedenle Paludan hakkında suç duyurusunda bulunulduğunu, o zaman savcının olayı mahkemeye taşımaya gerek görmediğini aktardı.

Olayın yeniden gözden geçirilmesi için suç duyurusunda bulunduklarını aktaran Arkenheim, bu sefer davanın kovuşturmadan kapatılmayacağına ve mahkemeye taşınacağına inandığını söyledi.

5 yıldır provokatif eylemler yapıyor
Danimarka ve İsveç vatandaşlığı bulunan Paludan, Danimarka’nın çeşitli şehirlerinde 2017’den beri Kur’an-ı Kerim yakma provokasyonlarında bulunuyor.

Polis korumasında provokasyonlar
Paludan, geçen yıl ramazan ayı boyunca Müslüman mahalleler ve cami yakınlarında polis korumasında provokasyonlarına devam etmişti.

Rasmus Paludan, Paskalya tatili boyunca İsveç’in başkenti Stockholm ile Malmö, Norköpin ve Jönköping kentlerinde de söz konusu provokasyonlarını sürdürmüştü.

Provokasyonları İsveç’i karıştırdı
Paludan’ın durdurulmasını isteyen göstericiler de yollarda lastikler yakarak polise taşlarla saldırmıştı. Çıkan olaylarda 26 polis ve 14 gösterici yaralanmış, 20 polis aracı da yakılarak tahrip edilmişti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu