KıbrısManşet

“Arılar için Çiçek Ekelim” etkinliği yarın Yeniboğaziçi Belediyesi Çocuk Parkı’nda yapılıyor

Etkinlik, yarın saat 10.30’da Yeniboğaziçi Belediyesi Çocuk Parkında yer alacak. Etkinlikte, arıların sevdiği çiçekler ekilecek ve arıların sevdiği bitkilerin tohumları ile tohum topları yapılacak, biyolojik çeşitliliğin önemi vurgulanacak.

SLOW FOOD SALAMİS lideri Umut Kurşun, 20 Mayıs Dünya Arı Günü ve 22 Mayıs Dünya Biyoçeşitlilik Günü dolayısıyla yayımladığı mesajında, “‘Arıları ve tohumları koruyalım’ teması ile kutlanan Uluslararası Arıları Koruma Günü ve Biyolojikçeşitlilik Günü’nün amacı; sürdürülebilir bir dünya ve yaşam için en değerli kaynağımız olan biyoçeşitliliğimizin korunması ile ilgili farkındalık yaratmak. Çünkü doğada yalnız değiliz ve dünya birbirinden güzel milyonlarca canlıya ev sahipliği yapıyor” ifadelerinde bulundu.

Arıların tozlaşma ve bioçeşitlilik açısından önemine işaret eden Kurşun, arıların azaldığı bir ortamda, meyve-sebze verim ve ürün kalitesi ciddi miktarda düştüğünü belirtti ve günümüzde arı nüfusunun, böcek ilacı kullanımı, GDO’lar ve habitat kaybı nedeniyle tehdit altında olduğuna işaret etti.

Kurşun, arıları korumak için bazı pratik önerilerde bulunarak, “Arıların en sevdiği bitkileri bahçe ve balkonunuza ekelim, arıların beslendiği doğal ortamları, çayırları koruyalım, bahçemizde böcek ilacı kullanmaktan vazgeçelim” çağrısında bulundu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu