Hasan HasturerKıbrısManşet

Dinlerken bir kez daha kahroldum….

Ortada ne fenni sorumlu, ne de ülke mevzuatına uygun hazırlanıp uygulanmış bir proje dahi olmadığı için, Pandemi Hastanesinde halen daha inşaat elektiriği kullanılmaktadır. Devletin kasasından her ay 3 katı fazla elektrik parası çıkmakta ve devlet bu ve benzeri süreçleri yönetemeyen hükümetler eliyle zarar uğratılmaktadır.

KTMMOB eski Başkanı, Yüksek İnşaat Mühendisi Seran Aysal, dün Kıbrıs Tv’de konuğumdu.

23 Ocak Erken Genel Seçiminde CTP’den milletvekili adayıydı.

Seçilenler arasında olmamasına gerçekten üzüldüm.

Daha önce de sohbet etme olanağı bulmuştum. Katıldığı programlardaki konuşmalarını fırsat buldum mu, mutlaka dinlerim.

Çok değerli insanlarımızdan biridir.

***

Dün, insan kaynağımızla ilgili görüşlerini sordum:

“ Ülkemizde her konuya çözüm üretecek, sonuçlandıracak, projelendirecek ve yönetecek bilgi birikimine sahip yeterli insan kaynağımızın devlet kadrolarında, belediye kadrolarında, üniversitelerimizde ve özel sektörde fazlasıyla vardır.

İcraatların ülkemizde yapılamaz noktasına gelinmesinde en önemli sorun, kendi insanına güvenmeyen, güven vermeyen, insan kaynağının farkında olmayan ve hedefe yönlendiremeyen hükümet edenlerdir” dedikten sonra devam etti:

“Bu anlayıştaki idareciler devletin kısıtlı mali kaynaklarını da,  usulünde yönetemedikleri islerden dolayı çarcur etmekte ve devleti zarara uğratmaktadır. Kötü yönetimin ülkemize maddi ve manevi zararı büyüktür.”

***,

Seran Aysal

 

Pandemi Hastanesiyle ilgili anlattıklarını dinlerken bir kez daha kahroldum.

İşte akatrdıkları:

“ Pandemi Hastanesi yapılması sürecinde, birliğimiz ve odalarımızın yaptığı tüm uyarılara rağmen Devletin ve Kıbrıs Türk toplumunun hükümet marifetiyle yok sayılmasıdır, çok çarpıcı bir örnektir..

Geride kalan 1.5 yıllık sürede binanın ilgili devlet dairesi tarafından halen daha usule uygun teslim alınamadığı gibi yapının hangi standart ve yönetmeliklere uygun yapılıp yapılmadığı da bilinmemektedir.

Ortada ne fenni sorumlu, ne de ülke mevzuatına uygun hazırlanıp uygulanmış bir proje dahi olmadığı için, Pandemi Hastanesinde halen daha inşaat elektiriği kullanılmaktadır.

Bunu kesinlikle istemeyiz ama, elektrik akımından dolayı olası bir yangın ya da patlama olabilir, can ve mal güvenliği zarar görebilir.

Devletin kasasından her ay 3 katı fazla elektrik parası çıkmakta ve devlet bu ve benzeri süreçleri yönetemeyen hükümetler eliyle zarar uğratılmaktadır.

Sorumlular bellidir.

Bu konunun çözülerek, can ve mal güvenliği basta olmak üzere devletin mali olarak daha fazla zarara uğratılmaması için, ilgili dairesine, talimat verme iradesi ortaya koyamayanların veya farkında olmayanların, bugün ülkeyi getirdikleri durum sürpriz değildir.”

***

Seran Aysal, sevdiğim yaklaşımlarından biri, en zor koşullarda bile umudunu yitirmemesidir.

Buna örnekti dün son olarak söyledikleri:

“ Bu topraklarda gelecek umudu için birlikte mücadele ederek, farklılıklarımızı bir kenara bırakarak toplumu bir arada tutan değerleri ve ihtiyaçları ön plana çıkararak dibe itilen toplumumuzu yine bizler ayağa kaldırabiliriz.”

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu