Hasan HasturerKıbrısManşet

Erken seçim, şart olur…

Verilen her oy bir anlaşmadır. Seçim zamanında söylenenlere aykırı davranmak, ya da seçmene söylenenlerin dışında ciddi adımlar atmak, anlaşmanın sonlanması demektir. Seçmene söylenenlerle, sonrasında yapılanlar örtüşmezse, Meclisin meşruiyeti tartışılır olur. Devamında ya usul halle, ya da sürüklene sürüklene, erken seçime gidilir.

“2022 Yılı Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Hükümeti Arasında İktisadi ve Mali İşbirliği Anlaşması”, imzalandı.

İmzalandıktan sonra sır gibi saklandı.

Sonuçta, önceki akşam Resmi Gazetede yayınlanmasının ardından bilinen oldu.

***

Madde madde, örnek vermeye hiç gerek yok.

KKTC’de hayatın her alanına, dokunan bir anlaşma.

Neredeyse, anlaşmanın güler yüzlü bölümü yok.

Protokolle amaçlananın “İstikrar, KKTC’nin kalkınması ve gelişmesi, öngörülebilir, yatırım yapılabilir bir ülke inşa etmek, gençlere daha gelişmiş, refah seviyesi artmış bir ülke bırakabilmek…’ olduğu, yapılan açıklamalardan çıkarılacak özet.

Protokolün, anlaşmanın içinde öyle maddeler var ki, amaçla ilişkilendirmek çok kolay değil.

***

Bu protokol konuşulurken, kendiliğinde 23 Ocak 2022 seçimlerinde, oy istenirken söylenenlerle, bu gün, gündeme gelenler de kıyaslanacak.

Her seçim dönemi, seçmenle, vekillerin, partilerin, anlaşma dönemidir.

Partiler, ne yapacaklarını söyleyerek seçmenden oy ister.

Verilen her oy bir anlaşmadır.

Seçim zamanında söylenenlere aykırı davranmak, ya da seçmene söylenenlerin dışında ciddi adımlar atmak, anlaşmanın sonlanması demektir.

Seçmene söylenenlerle, sonrasında yapılanlar örtüşmezse, Meclisin meşruiyeti tartışılır olur. Devamında ya usul halle, ya da sürüklene sürüklene, erken seçime gidilir.

***

2009 seçimleri öncesini hatırlayalım. CTP Genel Başkanı Ferdi Sabit Soyer Başbakan… 2008’de dünya yine ekonomik kriz yaşıyor. Yine protokolle yapılması istenenler var.

Soyer’le dün akşam konuştum. Özetle söyledikleri şu:

‘ Bizim gereksinimimiz maliye politikalarını değiştirerek, dolaylı vergileri aşağı çekip, piyasanın daralmasını önleyecek politikalar uygulamaktı. Ankara tam tersi darkaraaltılmış maliye politikaları önerdi. Önerilen bizim bir önceki seçimde halka söylediklerimizin içinde yoktu. Kabul etmedik, seçime gittik.’

***

2018’de Tufan Erhürman’ın Başbakanlığı döneminde de Türkiye’nin talep ettiği içerikle protokol imzalanmasında sorun yaşanmıştı.

Dün görüştüğüm CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, ‘ Benimsemediğimiz içerik önerisi nedeniyle, imzalamadık. Türkiye’den para akışında sorun yaşandı. Ancak aylarca kendi yerel kaynaklarımızla, maaşları ödedik. Savunma giderlerini de karşıladık’ dedi.

***

2022 Yılı Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Hükümeti Arasında İktisadi ve Mali İşbirliği Anlaşması’nın öğrenilmesinden sonra tansiyon hızla yükseldi.

Bu gün Pazar.

Yarın başlayacak yeni haftada tansiyon biraz daha yükselecek.

Toplumun tüm kesimlerini ilgilendiren bir konuda, ‘ Ben yaptım oldu’ mantığıyla hareket etmek asla doğu olmaz.

Protokolde, çok yaşamsal maddeler var.

Bu konular, basit bir Meclis çoğunluğunun, kabulüyle yaşama geçemez.

Kırıcı bir içerikle, konuya yaklaşılmamalı.

Gerekirse, “2022 Yılı Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Hükümeti Arasında İktisadi ve Mali İşbirliği Anlaşması” için Meclis onayı yerine halkın onayı için, referanduma gidilir.

Kırılmaca, darılmaca yok, sandık ne derse, o olur.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu