KıbrısManşet

Protokolde ‘din ve mülkiyet edinme’ ile ilgili düzenleme talepleri KKTC’den gitti

Kıbrıs Postası’nın edindiği bilgiye göre “dayatma” olarak eleştirilere konu olan “mülkiyet edinme ile ilgili haklar” ile “din ile ilgili” düzenleme taleplerinin doğrudan KKTC tarafından geldiği öğrenildi… 

Kıbrıs Postası’nın edindiği bilgiye göre din ile ilgili düzenlemeler doğrudan “eğitimcilerimizin” talebi olarak ortaya çıktı.  

Türkiye vatandaşlarının birden çok gayri menkul edinme haklarını da “inşaat sektörümüz” talep etti.  

Din ile ilgili yaşanan sıkıntı, camilerde açılan çeşitli kurslardan kaynaklanıyor. Hali hazırda kurslar açılıyor ancak denetim imkânı yok.  

Bu konuda sendikalar ile Evkaf ayrı bir yol izliyor.  

KKTC’den yetkililere göre ne Evkaf ne de sendikalar bu konuda başarılı değil ve bu nedenle söz konusu dini eğitim ve kurslar ilgili Eğitim Bakanlığı kontrolünde olmalı…  

Protokolde bu konuda yer alan “denetim” ve “gözetim” kelimelerinin bu nedenle KKTC’nin talep ve çalışması sonucunda ortaya çıktığı öğrenildi.  

“HER YABANCI BİR EV ALABİLİR” KURALINA KARŞI ÇIKAN İNŞAAT SEKTÖRÜMÜZ 

Öte yandan hali hazırda mülk edinme, gayri menkul sahibi olma konusunda ise yabancılar, sınırlı sayı ve haklara sahip.  

“Her yabancı bir ev alabilir” kuralının kalkmasını isteyen inşaat sektörümüz ve temsilcileri bu konuda doğrudan hükümet üzerinden talepkâr oldular.  

Mevcut durumda İngiliz ile İsrail vatandaşları birden çok mülkü “farklı hukuki” süreçleri kullanarak adeta “kulağı tersten” tutarak mülk edinebiliyor.  

Mülkiyet edinmenin kolaylaştırılması ve bunun yasal anlamda da önünün açılabilmesinin de KKTC tarafının talebi olarak ortaya çıktığı öğrenildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu