KıbrısManşet

“Anlaşmanın tutar tarafı yok!”

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, sır gibi saklanan İktisadi ve Mali İşbirliği Anlaşması’nın nihayet ortaya çıktığına işaret etti, anlaşmayı imzalanan kişinin artık ‘Başbakan olmadığı’nın da altını çizdi. Anlaşmayı uygulayacak yapıya ‘gayrı meşru’ dediklerini de anımsatan Erhürman, “Müdahale mahsulu bir yapıya biz meşru bir yapı demeyiz, Sayın Tatar da katıldığı bir yayında bunu açıkça söyledi” dedi.

Protokolü imzalayan Başbakan ve Hükümet’in imzaladıktan hemen sonra istifa etmesini eleştiren Erhürman, siyasi sorumluluğun taşınması gerekliliğine işaret etti.

“Herkes artık gerçekleri görsün, konuşsun” diyen Erhürman, protokolde öngörülen 4 milyar, 250 milyonluk kaynağa işaret etti, 2020’den ve 2021’den devreden rakamları da anımsattı, öngörülen kaynağın aslında 2 milyar 150 milyon TL olduğunun altını çizdi.

Türkiye ile imzalanan İktisadi ve Mali İşbirliği Anlaşması, Meclis Genel Kurulu’nun bilgisine getirildi. CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, anlaşmaya ilişkin konuştu.

Enflasyonun da %88 olduğu bu dönemde öngörülen kaynağa işaret eden Erhürman, “Bu size makul mu geliyor” diye sordu. Türk Lirası’nın döviz karşısındaki değer kaybına vurgu yapan Erhürman, “Siz bunun üzerinden taahhüt üzerinden taahhüt veriyorsunuz, ne yaptığınız farkında mısınız?” ifadelerini kullandı. Anlaşmanın tutar tarafı olmadığına işaret eden Erhürman, protokole istikrar konusunda hükümler koyarak Türkiye’ye de taahhütlerde bulunulmasını eleştirdi.

Reform denilen metinde sendikal haklara, toplu iş sözleşmesi hakkına, toplantı ve yürüyüş hakkına müdahale edildiğine vurgu yapan Erhürman, “Bunların ekonomi ve maliye ile ne ilgisi var” diye sordu. “Din İşleri Başkanlığı evkafdan alınırsa bu ülke kalkınacak mı” diye soran Erhürman, metne Meclis’in çalışmasının katılmasını da eleştirdi. Ekonomi ve maliyenin tamamen dışındaki konularda Türkiye’ye taahhütlerde bulunulduğuna vurgu yapan Erhürman, “Bu metni ne okudunuz, ne okudunuzsa anladınız, ne de memleketin gailesini çektiniz anladınızsa” dedi.

Erhürman, “Meclis Başkanı memlekete bir alet getirmiş, bir kürsüde konuşurken düğmeye basıp sesimizi kesecekmiş… Meclis Başkanı’na çağrımdır, bir düğme daha getirsin, saat 10’da bassın kapılar kilitlensin, girmeyen dışarıda kalsın” dedi. “Yaptıklarınız sayenizde hepimizin saygısını düşürdünüz toplumda” diye Hükümet mensuplarına seslenen Erhürman, “Memlekette enerji bakanlığı olacak, sizden önceki bakanla ilgili konuşacaksınız, sonra enerji bakanlığındaki bakan, KIBTEK’ten sorumlu olmayacak… Benim sizinle sorunum yok, benim bakanlıklarla sorunum var… Kime ne bakanı diye konuşacağımızı bilmiyoruz artık” şeklinde konuştu.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu