Dünya

NATO için kritik zirve! İsveç ve Finlandiya heyetleri Türkiye’ye yarın geliyor

Türkiye’nin, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliklerini veto etme sinyalinin yankıları sürerken iki ülkenin heyetlerinin Türkiye’ye gerçekleştireceği ziyaretin yeri ve tarihi belli oldu. 3’lü zirve 25 Mayıs’ta (yarın) Ankara’da yapılacak.

İsveç ve Finlandiya, Ankara ile gerginliğe neden olan NATO üyelik başvurularıyla ilgili tüm konuları Türkiye’yle konuşup çözmeye hazır olduklarını açıklamıştı. Dışişleri Bakanlığı, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyelik başvurularına ilişkin istişarelerin yarın Ankara’da gerçekleştirileceğini duyurdu. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyelik başvurularına ilişkin istişareler, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi İbrahim Kalın ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sedat Önal başkanlığındaki heyetimiz ile İsveç Başbakanlık Ofisi Devlet Sekreteri Oscar Stenström ve Finlandiya Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Jukka Salovaara’nın başkanlığındaki İsveç ve Finlandiya heyetleri arasında 25 Mayıs 2022 Çarşamba günü Ankara’da gerçekleştirilecektir.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu