KıbrısManşet

UBP’li Yeşilırmak, kürsüde konuşan Barçın’ın üzerine yürüdü!

CTP Milletvekili Devrim Barçın, 18 Mayıs tarihinde ana muhalefet partisinin  yürüyüş yaptığını, ve güvenoylamasına Meclis İç Tüzüğü’ne uygun sekreterlikten onay da alarak ‘hayır’ tişörtleriyle girdiklerini ifade ederek, konuşma metninin başlığını değişen faşist zihniyetin oylama sırasında ise Meclis TV’ye talimat verdiğini ve oylama sırasında sadece Cumhuriyet Meclisi Başkanı’nın gösterildiğini söyledi.

“BEN SOSYALİSTİM, SİZ FAŞİST”

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda ilk kez milletvekillerinin oy kullanırken gösterilmediğini kaydeden Barçın, “Bu, faşizan anlayış değil de nedir?” dedi. Barçın bunun üzerine tişörtü kürsüye koydu. Barçın, Töre’ye “Ben sosyalistim siz faşistsiniz” dedi.

Ardından UBP Milletvekili Emrah Yeşilırmak, Barçın’a tepki gösterdi. Yeşilırmak, tişörtü kürsüden almak için Barçın’ın üzerine yürümesi üzerine Barçın da “Gel hadi al!” ifadesini kullandı.

Diğer milletvekilleri araya girerek Yeşilırmak’ı sakinleştirdi.

Tartışmanın ardından Barçın, tişörtü kürsüden alarak üzerine giydi.

Türkiye’yle imzalanan protokol maddelerine değinen Barçın, protokolde her türlü alımın Türkiye’ye bildirileceğine yönelik maddeler bulunduğunu, bunun “halk düşmanlığı” olduğunu savundu.

Protokolle özel ve kamu sektöründe çalışanların emekli yaşının yükseltilmesinin TC’ye taahhüt edildiğini savunan Barçın, ya primlerin artırılacağını ya da emekli yaşının yükseltileceğini, 13. maaşa kaynak yaratılması için net maaşların düşürüleceğini söyledi.

TC elçiliğinin derneklere yapacağı yardımın tarıma ayrılan rakamdan iki kat yüksek olduğunu dile getiren Barçın, sendikalara siyaset yasağı getirilmesi gibi maddeleri örnek göstererek, bu protokol “ekonomik dayatma ve ilhak protokolüdür” iddiasında bulundu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu