KıbrısManşet

Denktaş Vakfı, Kurucu Cumhurbaşkanı’nın büstünü Meclis’e armağan etti

Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın büstü Cumhuriyet Meclisi Başkanlığına armağan edildi. 

Denktaş Vakfı tarafından yaptırılan büstün 15 Kasım’dan önce Cumhuriyet Meclisi’ndeki yerini alacağı açıklandı.

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, Vakıf Başkanı, eski siyasetçi Serdar Denktaş’ı kabul etti.

Meclisten yapılan açıklamaya göre, Serdar Denktaş, kabuldeki konuşmasında heykeltraş Tahsin Albulut tarafından yapılan büstünü Vakıf adına Meclis’e armağan etmek istediklerini kaydetti.

Denktaş: “Meclis’imizin oluşmasını sağlayan ve Meclis’imizin Başkanlığını da yapan Liderimizin burada da olması gerektiğini düşündük. Umarım uygun bir zamanda Meclis’imizde yerini alır ve yıllardır var olan bir eksiklik de giderilmiş olur” dedi.

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre de konuşmasında Kurucu Cumhurbaşkanı’nın büstünün Meclis’te bugüne kadar olmayışını her zaman büyük bir eksiklik olarak gördüğünü Meclis Başkan Yardımcılığı döneminde de bu konuyu gündeme getirdiğini anımsattı. 

Denktaş Vakfı’nın büstü hediye etmesini memnuniyetle karşıladıklarını ifade eden Töre “Devleti yaşat ki insan yaşasın sözünden hareketle devleti kuranların hayatını kaybetseler de yaşatması gerektiğini kaydetti.

Töre, “Onların ruhları ancak o zaman şad olur” dedi.

Zorlu Töre, büstü Meclis’in bahçesinde bulunan Atatürk ve Dr. Fazıl Küçük büstlerinin yanına monte etmenin kendilerinin sorumluluğu olduğunu belirterek, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kuruluş yıl dönümü olan 15 Kasım öncesi bunun mutlaka gerçekleşeceğini söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu