Güney KıbrısManşet

Güney’de Doğu Akdeniz için hava yangın söndürme üssü kuruluyor!

Rum yönetimi dün “İfestos 2022” kod isimli orman yangınlarına hazırlık tatbikatını icra etti. Tatbikata İsrail’den iki hava aracının da iştirak ettiği, koordinasyon helikopterinde ise Güney Kıbrıs’ta Doğu Akdeniz için hava yangın söndürme üssü kurulması için çaba harcanan Ürdün’den bir gözlemci de bulunduğu bildirildi.

Fileleftheros dün, Maşera ormanında icra edilen tatbikata Rum yönetiminin ilgili bütün birimlerin (orman dairesi, itfaiye, polis, Lefkoşa Rum Kaza Amirliği, Av Koruma Dairesi, Sivil Savunma, RMMO, Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezi, İtfaiye ve Meteoroloji daireleri, İngiliz Üsleri, ve diğer gönüllü kurum ve kuruluşlar) katıldığını yazdı.

İsrail’den de iki havadan yangın söndürme aracının katıldığı “İfestos 2022” tatbikatında Rum yönetiminin elindeki bütün uçar imkanların, İngiliz üsleri uçar imkanlarının katılımıyla düzenlenen “İkaros 2” planının uygulandığı kaydedildi.

Habere göre tatbikat gözlemcilerini taşıyan RMMO’ya ait koordinasyon helikopterinde Ürdün’den de bir temsilci vardı. Rum yönetiminin Ürdün’le, orman yangınlarını yönetme konusunda işbirliğini genişletme ve Güney Kıbrıs’ta Doğu Akdeniz için hava yangın söndürme üssü kurma çabası içerisinde olduğu bilgisi verildi.

Tatbikat için düzenlenen etkinliğe Ürdün’ün Güney Kıbrıs’taki büyükelçisi ve Yunanistan’ın Güney’deki büyükelçiliğinden bir temsilci de hazır bulundu. Törende konuşan Tarım ve Çevre Bakanı Kostas Kadis bu yıl 22 Orman memuru alındığını, yıl içerisinde 28 kişinin daha istihdam edileceğini, Orman Dairesi’ne 27 personel daha almayı ve toplam personel sayısını 575’e çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

Kadis Orman Dairesi’ni 2024’e kadar yeni hava ve yer araçları ile de takviye edeceklerini, bu kapsamda mevcutlara ek olarak iki yangın söndürme uçağı kiralayacaklarını ve yeni arazözler satın alacaklarını açıkladı.

Gazeteler dün KKTC’de, Geçitköy’de çıkan büyük orman yangınını da okurlarına aktardılar.

Fileleftheros “İşgal Bölgelerindeki Yangının Sebebi Kablolardan Çıkan Kıvılcım”

Haravgi “Panagra’daki (Geçitköy) Yangın Kontrol Altında… Kormacit’teki (Koruçam) Evler ve Mallar Riske Girdi”

Alihtia “İşgal Bölgelerinde Ateş Kâbusu… Panagra ve Kormacit’te Evlerde Zarar”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu