DünyaManşetTürkiye

Almanya’dan Erdoğan’a Yunanistan uyarısı

Almanya Başbakanı Scholz, Türkiye'yi Yunanistan konusunda itidalli olmaya çağırarak "AB üyesi bir ülkenin egemenliğinin tartışmaya açılması kabul edilemez" dedi. Türk Dışişleri Almanya'yı tarafgirlikle suçladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Yunanistan ile Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey anlaşmasını bozdukları ve Yunanistan ile bir daha ikili görüşme olmayacağını açıklamasının ardından Almanya’dan NATO dayanışmasına zarar verecek davranışlardan kaçınma uyarısı geldi.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz dün Yunanistan Başbakanı Kiryakos Mitsotakis ile görüşmesinin ardından bugün yaptığı açıklamada Türkiye’yi Yunanistan ile yaşanan anlaşmazlıkta itidalli olmaya çağırarak AB üyelerinin egemenliğinin tartışmaya açılmasının kabul edilemeyeceğini vurguladı.

Scholz adına Berlin’de açıklama yapan hükümet sözcüsü, Ukrayna savaşına gönderme yaparak “Başbakan, özellikle de mevcut durum ışığında tüm NATO müttefiklerinin dayanışma halinde olması ve karşılıklı provokasyonlardan kaçınması gerektiği görüşündedir” dedi.

Ege’deki F-16 uçuşlarına eleştiri

Sözcü, Yunanistan’ın Türk F-16’larının Ege’de yerleşimin bulunduğu Yunan adaları üzerinde uçuş yaptığı iddialarına atfen “Yunan hava sahasına girilmesi ve Yunan adaları üzerinde uçuşlar gerçekleştirilmesi doğru bir şey değil. Yapıcı bir yaklaşım olmamakla birlikte İttifak ruhuyla da bağdaşmıyor” diye konuştu.

Almanya’nın, Türkiye ile Yunanistan arasında açıkta kalan konuların karşılıklı diyalog ve devletler hukuku temelinde çözüme kavuşturulması için çaba gösterdiğini belirten sözcü, “AB’ye üye devletlerin egemenliğinin sorgulanması ise bizim için kabul edilebilecek bir şey değildir” dedi. Türkiye, Yunanistan’ın Ege’deki adaları silahlandırmak yoluyla Lozan Antlaşmasını ihlal ettiğini belirterek bu durumun egemenlikle ilgili soruları beraberinde getireceği tezini savunuyor.

Dışişleri’nden Almanya’ya tepki

Scholz’un açıklamalarına tepki gösteren Türk Dışişleri Bakanlığı ise Almanya’yı “Yunanistan’ın provokasyon tuzağına düşmek” ve “Türkiye’yi karalama kampanyasına katılmak”la suçladı. Açıklamaları “mesnetsiz” olarak nitelendiren Türk Dışişleri, Yunanistan’ın NATO müttefikliğini hiçe sayarak Türk hava sahasını ihlal ettiğini ve Türk uçaklarını taciz ettiğini savundu.

Açıklamada, “Yunanistan, dünyada karasularından daha geniş hava sahası iddiasında bulunan tek ülkedir. Bu hukuk dışı iddiaya dayanarak 6-10 mil içerisindeki uluslararası hava sahasında yapılan uçuşları “Yunanistan hava sahasının ihlali” olarak nitelendirmek en hafif tabiriyle aymazlıktır. Komşusunun egemenliğini, bölgesel güvenlik ve istikrarı tehdit eden bir aktör varsa o da Yunanistan’dır. Nitekim Yunanistan, 1923 Lozan ve 1947 Paris Barış Antlaşmaları hilafına ülkemize yakın adaları silahlandırmaktadır” ifadelerine yer verildi.

Dışişleri, Türk halkının güvenliğinin tehdit edilmesine göz yummalarının beklenemeyeceğini belirterek “Almanya’dan müttefiklik ruhuna uygun olmayan tarafgir açıklamalar yapmak yerine, Yunanistan’ı uluslararası antlaşmalara uygun davranmaya davet etmesini bekliyoruz” vurgusu yaptı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu