Derviş DoganManşet

Gerçekler üzerinden ilerlemeliyiz.

Ortalama yaşam süresinin 70

yaş sınırından   67 yaş sınırına  indiği ülkemizde , emeklilik yaşının 65’e çıkarılması isteniyor. Bununla birlikte ülke gerçeklerini önümüze koyduğumuz zaman

yaşam standartlarının daha da kötüye gideceğini öngörmek ve gelecek nesillerin emekli olamadan öleceği bir düzene doğru hızla ilerlediğimizi söylemek mümkün!

Anayasal ve demokratik düzenin belli bir ideolojik anlayışa göre düzenlenmesine yönelik tehlikeyi daha yazmıyorum bile.

Bütün bunlar Kuzey Kıbrıs’taki siyasetçiler eliyle ters yüz yapılmak istenirken ülkenin demografik anlamda uğradığı değişimi de elbette göz ardı etmek çok da olası değil.

Kıbrıs’ın Kuzeyinde KKTC kimliği taşıyan nüfus miktarı gazeteci/köşe yazarı sevgili Ali Tekman’ın da ifade ettiği gibi  400 bin olduğu kabul edersek ki bu kayıtlı nüfus olur.Bu nüfus haliyle vergisini veren, veriyor,”devlet” tarafından ağır mükellefiyet ve yükümlülükler  altına sokulan nüfustur..

Ve fakat hepimiz de biliyoruz ki kayıt altındaki bu nüfusun dışında kayıt dışı olan kalabalık bir nüfus daha var.  Ve bu kalabalık nüfus 1 milyondan aşağı değil..

Hoş devlet kayıt dışı,kaçak,illegal olan bu nüfusu ortaya çıkarmaktan ısrarla kaçınır. İşte bu 1 milyon nüfus, 1 kuruş vergi vermeden kayıtlı nüfusun verdiği vergilerle  oluşturulan hizmet ağını ve altyapıyı kullanıyor! Bugün herkesin malumu.

Yeterli elektrik enerjisi üretimi yapılamadığından mütevellit sürekli elektriklerimiz kesiliyor. Peki neden yeterli üretim yapılamıyor? Bunu sadece yatırım eksikliği ile açıklamak gerçekçi olur mu?

Elbette olmaz.

Zira artan nüfus plansız yerleşim ve nihayetinde konut,işyerleri vs vs nedenlerden ötürü üretilen elektrik enerjisi yeterli olmuyor. Dengesiz ve kontrolsüz artan nüfusa karşın zaten kısıtlı olan kıt kanaat imkanlar yeterli gelmiyor.

Elektrik,su ihtiyaca cevap veremeyecek duruma geldi ve bu plansız süreç devam ederse bu katlanarak sorun teşkil etmeye devam edecek..Dolayısıyla sadece kayıtlı nüfusun ihtiyaçlarına cevap verecek alt yapıyı değil, kayıt dışı nüfusu da  kontrol altına alarak planlı bir çalışma başlatılması elzem olmuştur.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu