KıbrısManşet

SPOT :”Caretta ölümlerinden yaramaz Akdeniz Foku sorumlu olabilir!”

 

Kuzey Kıbrıs Kaplumağaları Koruma Cemiyeti  Doğu Akdeniz Üniversitesi ve Exeter Üniversitesinin işbirliği ile yürütülen çalışma, gizemli Caretta ölümlerine ışık tutuluyor.

SPOT’tan yapılan açıklama : “2020-2021 yıllarında İskele bölgesinde gözlenen 14 ölü Caretta vakasının
sorumlusunun Akdeniz Foku olduğuna dair bulguları Mediterranean Turtle Bulletin dergisinde yer aldı.

SPOT, Doğu Akdeniz Üniversitesi ve Exeter Üniversitesi işbirliğinde gerçekleştirilenyayını takiben, 2022 kaplumbağa üreme döneminin başlaması ile benzer 5 vakaya daha rastlandı.

Vakalar tipik olarak kafa, yüzgeç ve boyun kısmındaki derin ısırık yaralarına ek olarak, bazen kol kemiğinin omuz ekleminden sökülmesine kadar varan hasarları içeriyor. Bu durum kaplumbağanın ölümüne yol açan şeyin çok güçlü bir varlık olması gerektiğinin kanıtı.

Tüm vakalar ergin dişilere ait. Vet Ecem Kaya önderliğindeki SPOT ekibi tarafından gerçekleştirilen otopsiler sırasında tüm vakaların vücudunda yumurtalara rastlandı. İlk başlarda bu vakalardan başıboş köpeklerin sorumlu olduğu düşünülse de (daha önce örnekleri yaşanmıştı) daha sonra gerçekleştirilen gece çalışmalarında ölümlerin köpek balığı kaynaklı olduğuna dair hiçbir ize rastlanmadı. Dahası kaplumbağanın yumurtlamak üzere sahile çıktığına dair de iz yoktu. Böylece, yaralanmaların henüz kaplumbağa karaya çıkmadan, denizdeyken yaşandığı belirlendi. Akdeniz foklarının deniz kaplumbağalarına saldırdığına dair izlenimler Yunanistan’da da yayınlanmıştı. Bu duruma aşırı avlanma kaynaklı azalan balık stoklarının sebep olduğu düşünülmekte. Hem deniz kaplumbağaları hem de Akdeniz Foku tehlike altında türlerdir. Akdeniz’de yaşayan deniz kaplumbağalarının ve az da olsa Akdeniz foklarının sayısının arttığına dair bulgular mevcut. Gerçi Akdeniz foku Akdeniz’de yaşayan tahmini 400 birey ile halen çok büyük tehlike altında. Araştırmacılar akdeniz foku ile bu kaplumbağalar arasındaki rekabetin henüz gözle görülmediğini, bu nedenle de her vakanın bu gizemi çözme konusunda büyük önem
taşıdığını vurgulamakta Bu konuda çalışmaların ve araştırmaların devam ettiğini hatırlatır, bu konuda bizlere
destek olmak isteyen kişilerin 1188 Deniz Canlıları İhbar Hattını arayarak bizimle iletişime geçmelerini dileriz.
Tüm bu çalışmalar Çevre Koruma Dairesi ve Veteriner Dairesi izni ve işbirliği ile gerçekleştirilmektedir.

 

 

 

 

 

Yukarıdaki  fotoğraf tipik olarak fok tarafından yapıldığı düşünülen vakalara aittir.
Akdeniz foku Fotoğraf: Dimitris Tsiakolos (Facebook)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu