Erçin SahmaranManşet

Mesai bitti

Dünkü yazımda, içinde olduğumuz düzenin sorgulamasını yapmıştım.

Ve “nerede hata yaptık?” diye sorarak şöyle devam etmiştim;

“Kıbrıs Türkünün haklı mücadelesine, emeğine, çabasına, her türlü kaybına yazık ediliyor.

Bu sorunlar, para ile finanse edildiği sürece, büyüyerek devam edecektir.    Şeffaf, açık bir şekilde sorunların kaynağı işaret edilmeli.

Özel sektör, üretim, ülkeye has ürünler, dışa karşı korunmalıdır.    Ülke yönetiminde, popülizm, liyakatli kadrolar, Türkiye ile sırf para kaynağı üzerinden sürdürülemez ilişki biçimi, cesur bir şekilde dillendirilmelidir.    Ve sormalıyız, biz nerede hata yaptık ve yapmaya devam ediyoruz.

Tek suçlu Türkiye mi, tek suçlu biz miyiz, bizim siyasilerimiz mi?

Artık samimi olma zamanı, aynaya bakma, kral çıplak deme, he anlamda dibe vurmuşken, bunu fırsata çevirme günü.”    Geçtiğimiz pazartesi günü, bir başka ülkede yaşanması mümkün olmayan bir olay yaşandı.

“Meclis Genel Kurulu, Meclis çalışanlarının ek mesaiye kalmama eylemi nedeniyle kapatıldı. HP Milletvekili Jale Refik Rogers’in e-devlet protokolüne ilişkin kürsüde yaptığı konuşma sürerken, Meclis Başkanı Zorlu Töre, çalışanların ek mesaiye kalmayacaklarını açıkladı, birleşimi kapattı.”

Çalışanlar, ek mesaiye kalmayacaklar diye, üstelik bir milletvekili konuşma yaparken, meclis kapandı.    İşte tablo budur, bu olay bir özettir, yıllarca nereden, nereye geldiğimizi gösteren çok güzel bir örnektir.    Gerçekten şaka gibi, işte bizim devlet yönetme şeklimiz bu.

KKTC, sadece, mesai saatleri içerisinde mi vardır?    Bu nasıl bir olay, normal mi, anlamak, anlamaya çalışmak zor.    Yasa, mevzuat, çalışan hakları, hepsi tamam, ama olmaz.

Meclis sıradan bir yer, bir kurum değil, mesai saatinin olmadığı, çalışma koşullarının değişebileceği bir yer.    Zaman zaman yaşanıyor, turistik, tarihi yerler, mesai saatleri dışında, hafta sonları, kapalı oluyor.    Özellikle kamusal hizmet noktalarında, benzer olaylar yaşanıyor.

Bu sebeple, yıllardır, eğitimde tam günü, sağlıkta kesintisiz hizmeti, ek mesai konusunu işlevsel bir sisteme getiremedik.    Yazıktır, ayıptır, günahtır, şakadır, kara mizah, trajikomiktir.    Bu ülkeyi yönetenlerin, kamu hak ve kazanımlarının olduğunu göstermektedir.

Çalışanlara, çalışan haklarına, elbette boynumuz kıldan ince.    Burada yapılacak en son iş popülizmdir.

Fakat, değişmeyen, değiştirilemeyen, hiçbir şey yoktur.    Kamuda, kamu kurumlarında, çalışması elzem, mesai saati gözetmeyen yerler vardır.

Bu yerler mecburi bir çalışma düzeninin içindedir, buralarda çalışanlar da bunu bilir.    En başta, kamusal fayda ve kesintisiz hizmet esas kabul edilir.

Özlük hak ve maaş hak edişleri bu durumlar gözetilerek düzenlenir.

Mecliste yaşanan “mesai bitti” olayı gerçek anlamda reformun nereden başlaması gerektiğini gösteren bir olaydır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu