KıbrısManşet

Tatar: Kimse Kıbrıs Türkü’nü göz ardı edemez

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Türkiye Cumhuriyeti’nden gelen gazetecilerden oluşan heyeti kabul etti.

Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre Tatar kabulde yaptığı konuşmada Türkiye Cumhuriyeti ile KKTC arasındaki bağların kendisinin cumhurbaşkanı seçilmesinden sonra kuvvetlendiğini kaydetti.

Esas amacının ülkesine ve milli davaya hizmet olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Tatar adadaki varlık,  güvenlik ve toprağa bağlanma mücadelelerinde Türkiye Cumhuriyeti’nin desteğinin çok önemli olduğunu belirtti.

Bu yıl 48. yıl dönümü kutlanacak 20 Temmuz 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı ile  KKTC’nin sınırlarının çizildiğini ve bugünlere gelindiğini belirten Tatar; Kıbrıs’ın Yunanistan’a bağlanmaması yolunda birlikte yürüyen Dr. Fazıl Küçük, Rauf Raif Denktaş, Bülent Ecevit, Adnan Menderes ve Fatin Rüştü Zorlu’yu rahmetle andı.

 

Kıbrıs’ta yaşananların, Türkiye Cumhuriyeti’nde de yankılandığını ve birçok insanın Kıbrıslı Türk soydaşlarına destek vermek amacıyla mitingler düzenlediğini, “ya taksim ya ölüm” sloganları attığını anlatan Tatar, Kıbrıs Cumhuriyeti kurulduğunda iki ayrı halkın varlığını, Yunanistan’ın kabul etmediğini belirtti.

Kıbrıs Türkü’nün çok acılar yaşadığını, evlerinden göç etmek zorunda kaldığını ve insanlık dışı muamelelere maruz bırakıldığını söyleyen Cumhurbaşkanı Tatar, 1974’ten sonra federal temelde bir antlaşma için masaya oturulduğunu fakat Rumlarla Türklerin federallik anlayışlarının farklı olduğunu kaydetti.

Tatar, Rumların federal temeldeki anlayışının; tek egemenlik çatısı altında, zaman içinde ise adayı bir Yunan adasına dönüştürmek için Enosis hayallerini gerçekleştirmek olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Tatar, müzakere süreçlerine her zaman Türkiye Cumhuriyeti’nin destek verdiğini söyleyip yakın geçmişte Annan Planı’nı örnek verdi ve Rum tarafının kendileriyle hiçbir ortaklığı kabul etmeyeceği anlaşılınca artık federal  çözümün mümkün olmayacağının görüldüğünü anlattı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu