KıbrısManşet

Son kamuoyu araştırmasına göre Hristodulis önde

 

 

Alpha TV tarafından,  Şubat 2023’te Güney Kıbrıs’ta gerçekleşecek cumhurbaşkanlığı seçimleri ile ilgili bugün yayınlanan kamuoyu anketine göre Nikos  Hristodulis ile diğer adaylar arasındaki fark açık.l Ankete göre diğer adaylar  Andreas Mavroiannis ile Averof Neophytou arasındaki fark az ve ikinci tura kimin katılacağı konusunda sıkı bir yarış olduğu görülüyor.

 

Katılımcılara İlk turda kime oy vermeyi düşündükleri sorulduğunda, yüzde 33,1 Hristodulis, ardından yüzde 12,5 ile Mavroyannis, yüzde 11,9 ile Neophytou, yüzde 4,9 ile Achilleas Demetriades ve yüzde 4,3 ile Christos Christou izledi.

 

Ankete katılanların yüzde 15,5’i henüz karar vermediğini, yüzde 5,3’ü cevap vermediğini, yüzde 2,2’si oy kullanmayacaklarını ve yüzde 2,9’u da geçersiz olduğunu kaydetti.

 

Anketin İkinci turdaki oylamayla yönelik sonuçlarında ise, Hristodulis, hem Mavroyiannis, hem de Neophytou’yu bir kez daha geride bırakıyor.

 

Olası bir 2. Tur senaryolarında ise, Mavroyannis ve Hristodulis arasındaki geçen 2. Turda, Mavroyannis yüzde 20,9, oy alırken, Hristodulis yüzde 52,8 alacak. Neophytou  ve Hristodulis arasındaki olası bir 2. Tur seçiminde ise, Hristodulis yüzde 54,8 ve Disi lideri Neophytou  yüzde 16,6 alacağı sonucu çıkıyor.

 

Mavroyannis ve Neophytou’nun ikinci tura kaldığı senaryoda ise ,  Mavroyannis’in  oy oranı yüzde 37,2,  Neophytou’nun oy oranı ise yüzde 25,5 olacak.

 

Anket sonuçlarına göre, seçmenlerin yüzde 41’i en olası ikinci tur ikilisinin Neophytou ve Hristodulis arasında olacağını, yüzde 18’i Mavroyannis ve Hristodulis ve yüzde 17’si Mavroyannis ve Neophytou arasında gerçekleşeceğine inandığını söyledi..

 

İlk turda Hristodulis’in, Diko oylarının yüzde 64’ünü, Dipa’dan yüzde 46’sını, Elam’dan yüzde 40’ını, Edek’ten yüzde 39’unu, Disy’den yüzde 37’sini ve Akel’den yüzde 13’ünü aldığı gösterildi.

 

Mavroyiannis’in ise, Akel’den yüzde 56, Edek’ten yüzde 9, Dipa’dan yüzde 5, Diko’dan yüzde 4 ve Disy’den yüzde 3 puan aldığı gösterildi.

 

Neophytou’nun Disy’den yüzde 39, Diko’dan yüzde 9, Elam’dan yüzde 4, Diko’dan yüzde 4, Edek’ten yüzde 3 ve Akel’den yüzde 1 oy aldığı gösterildi.

 

Katılımcılara kimin seçimin kazanacağını bekledikleri sorulduğunda, yüzde 36  Hristodulis, yüzde 29 Neophytou ve yüzde 7 Mavroyannis dedi.

 

Ankete katılanların yüzde 71’i Kıbrıs’ın ‘yanlış yönde’ hareket ettiğini, yüzde 14’ü ‘ne yanlış ne de doğru yönde’ ve  kalan yüzde 14’ü de ‘doğru yönde’ dedi.

 

Son olarak, mevcut Cumhurbaşkanı Nicos Anastasiades’in memnuniyet derecesine yanıt verenlerin yüzde 34’ü ‘hiç memnun değil’ ve yüzde 36’sı ‘çok memnun değil’ diyerek toplamda yüzde 70 memnuniyetsizliğe işaret ediyor.

 

Geriye kalan yüzde 22’si ‘önemli ölçüde memnun’ olduklarını, yüzde 6’sı ise ‘çok memnun’ olduklarını söyledi.

 

Anket, Rai Consultants Ltd tarafından 23-28 Haziran 2022 tarihleri ​​arasında gerçekleştirildi ve 18 yaş ve üzeri oy kullanma hakkına sahip bireylerle yapılan 1.006 telefon görüşmesini içeriyordu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu