Erçin SahmaranManşet

Rum kamuoyu ile iletişim kurulmalı

Kıbrıs sorununun çözüme ihtiyacı var.

Bu net bir gerçek.

Çözümsüzlüğün ağırlığını en fazla hisseden de Kıbrıslı Türklerdir.

Bu da net olan, bir başka gerçek.

Radikal adımlar, ezber bozan girişimler gerekli.

Mevcut durumu sarsacak, alışıla gelmiş anlayışları, farklı argümanlarla değiştirmek, çözüme ulaşmayı kolaylaştırır.

Bu çok taraflı sorunda herhangi bir tarafın beklentisi yerine, her türlü önerinin önce anlatılması sonra da tartışılması ilk adım olabilir.

Rum tarafının Ercan, Mağusa limanı ve Maraş merkezli “Güven Yaratıcı Önlemler” önerileri de, Türk tarafının hidrokarbon, elektrikle ilgili önerisi ile su konusundaki önerisi de, toptan retçi olmadan müzakere edilebilmelidir.    “Rum Sözcü Marios Pelekanos, yazılı açıklama yapan Anastasiadis’in, Cumhurbaşkanı Tatar’ın “kabul edilemez” diye nitelediği önerilerine, iki bağımsız devlet temelinde çözümü temellendirme yönünde yeni bir çaba yorumunu yaptığını açıkladı.

Pelekanos, Anastasiadis’in “buna rağmen, gerek kendisi tarafından daha önce sunulan gerek Cumhurbaşkanı Tatar’ın sunduğu bütün önerileri görüşmeye hazır olduğunu”, Rum liderin tek şartının ise “diyaloğun, BM ve Güvenlik Konseyi kararlarında kaydedildiği şekliyle uzlaşılmış zeminde yapılması” olduğunu söyledi.”    Aynı zamanda, görev süresinin sonlarında olan Anastasiadis;

“Bizim için tek bir seçenek var. O da iki bölgeli, iki toplumlu, BM Güvenlik Konseyi kararlarında kaydedildiği şekliyle siyasi eşitliği olan, işleyebilir ve sürdürülebilir devleti gündeme getirecek federasyondur.  Mümkün olmayan taleplerden vazgeçin” çağrısı yapıyor.

İçinde bulunulan konjonktür, Türkiye ve Güney Kıbrıs’ın seçim havasına girmiş olması, çözümü ikinci hatta üçüncü plana itmiş, buzdolabına yeniden ve süresiz girme sürecini uzatmıştır.

Her taraf için geçerli olan bir konu var.

Kendi geliştirdiği önerileri, düşünce ve adımları, kendi iç kamuoyunda, malzeme yaparak, tüketmemeli.    Anlatmalı, bu anlatmayı, sadece siyasiler, ülkeyi yönetenler ve üçüncü taraflar merkezinden çıkarmalı.    Cumhurbaşkanlığı, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, neden, güneyden, Kıbrıslı Rum gazetecilerle, sivil toplum örgütleriyle bir araya geleceği, ev sahipliği yapacağı, onları ağırlayacağı toplantılar düzenlemiyor?

Neden Rum kamuoyuna, Türk tarafının tezleri birinci ağızdan ve samimi bir ortamda, içtenlikle, her soruya verilecek cevaplarla anlatılmıyor?

Yani, iletişim, bilgilendirme, anlatma.

Neden, KKTC Enformasyon dairesi bu konuda etkin değil?

Kendi içimizde, kendi başımıza, herkes, her şeyi konuşabilir, tartışabilir.

Ancak kendinizi en iyi muhataplarınıza anlatmanız gerek.

Rum tarafı bunu zaman zaman yapıyor.

Kıbrıslı Türk gazeteciler davet ediliyor, anlatılıyor, sorular cevaplanıyor.

Bu önemli bir konu.

Cumhurbaşkanlığı, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, müzakere heyeti, Kıbrıs sorunu ile ilgili öneri ve politikayı, güney kamuoyuna, en başta basın yoluyla anlatmalıdır.

Bu önemli bir adım olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu