Hasan HasturerManşet

Mahkeme, gerçeği yansıtmayanın, mumunu söndürdü.

Takke düşer, kel görünür.

Yalancının mumu, yatsıya kadar yanar.

***

KIB-TEK’te uzun yıllardır kronik şaibeli ihaleler var.

Ortada suç varsa, o suçun sahibi de olmalı.

Samur kürk de olsa, kimse suç ceketini sırtına geçirmek istemez.

KIB-TEK’te saydam, açık ve hesap verebilirlik ilkesiyle yapılacak ihaleyle yakıt alımı istenmedi bazılarınca.

Neler yapılmadı ki?

Şimdi yıllarca geriden başlayıp bu günlere gelmek istemem.

En son ihaleyi Sidereal kazandı. 150 bin tonluk bir ihaleydi.

155 bin 033 metric ton yakıt sözleşmeye uygun olarak teslim edildi.

Sözleşme koşulları vardı elbette.

Detay kısmı bir yana…

Yeni bir ihaleye çıkılması halinde,  sonuçlanana kadar, bir önceki ihaleyi kazanan firma üç ay süreyle aynı koşullarda yakıt temin etmek zorundadır.

Doğrudan yakıt alımına gidilirken yaşanan sıkıntıların ve pahalılığın bedeli en son ihaleyi alan Sidereal firmasına kesilmek istendi.

2 milyon 500 bin dolarlık banka teminatına el konulması gündeme geldi.

Mahkeme dün ara emriyle ilgili kararını açıkladı ve  dava sonuçlanana kadar KIB-TEK’in, Sİdereal’in banka teminatına el koyamayacağına karar verdi.

Bu karar, KIB-TEK yönetimi ve paralelinde hükümet kanadından yapılan açıklamaların mesnetsiz olduğunu netleştirdi.

***

Karar hangi konulara açıklık getirdi?

Açıklık getirilen konulardan öne çıkanlara bir göz atalım.

Sidereal’in KIB-TEK’e temin ettiği toplam155 bin 033 metric ton yakıtın sözleşme gereği tamamlandığı kayıtlara girdi, mahkeme tarafından kabul edildi.

Daha fazla yük veya uzatmanın talep edilebilmesi için sözleşme gereği önce KIB-TEK Yönetim Kurulu’nun karar alıp ihaleye çıkılması gerekiyordu. KIB-TEK Yönetim Kurulu’nun karar almasına rağmen ihaleye çıkılmadı.

İhaleye çıkılsa ve sonuçlanamaması halinde, Yönetim Kurulu  karar alıp, Sidereal Lines Ltd. den  en çok 3 aylık süreyle aynı fiyat ve ihale koşullarında yakıt talep edebilirlerdi.

KIB-TEK tarafı bunları yapmadığı için bu bağlamda hakları olmadığını da mahkeme karara yerleştirdi.

Bu arada konuyla ilgili yazışmalarda KIB-TEK’in sözleşmenin tamamlandığını kabul edip, Sidereal’dan başka yakıt temini istemediği ortaya konuldu.

5 Mayıs’ta KIB-TEK Yönetim Kurulu, ihaleye çıkılma kararı almasına rağmen ihale açılmadığı gibi 20 Mayıs’ta Bakanlar Kurulu, Kanun Hükmünde Kararname ile ile TC Devlet kurumlarından (TIPIC) 1 Haziran – 30 Kasım 2022 arası yakıt alımını karara bağladı. Bu da KIB-TEK’in sözleşmeyi uzatma niyeti olmadığı şeklinde değerlendirildi.

Sidereal’e, 14 sefer için, verilen 14 yük faturası karşılığında 45 ödeme yapıldığı da mahkemeye aktarıldı. KIB-TEK,  aksini ifade edip kanıtlayamayınca,  sözleşmeye aykırı ödeme düzensizliği ortaya çıktı.

Dekontlar mahkeme huzurunda hesaplandı. Yapılan hesaplamalarda KIB-TEK’in Sidereal’e eksik ödeme yaptığı belirlendi. Bu da KIB-TEK’in sözleşme koşullarına uymadığının bir başka kanıtı oldu.

***

Dünkü kararın ardından, artık, KIB-TEK ya da hükümetten, özellikle doğrudan yakıt alımlarında, ilk cümle, ‘Sidereal’in yükümlüklerinin yerine getirmemesi nedeniyle…’ denilerek başlayamayacak.

… Kısaca mahkeme, gerçeği yansıtmayanın mumunu söndürdü.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu