Hasan HasturerManşet

Tatar’dan uyarı: ‘ Herkesin başı ağrır.’

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’la telefon trafiğimiz bir süreden beri hızlandı.

Toplumsal güveni olumsuz etkileyen, ihalesiz ya da şaibeli ihalelerle ilgili rahatsızlığını cılız sesle seslendirip, yerine oturmamaya karar verdi.

Bunu çok net olarak vurgulayıp ekledi:

‘ Uzun yıllardır siyasetin içindeyim. Kimse bana yolsuzluğa, haksızlığa göz yumduğumu söyleyemez. Sineye çekilecek, parasal boyutu olan, yanlış işlerin yarası derin olur. Derin olmakla, içte devlete duyulan güveni, dıştan bakıldığı zaman da itibarımızı yaralar. Devletin denetim amaçlı kurumsal yapıları var. o kurumların çalışmalarını yakından izlerken, Cumhurbaşkanlığı bünyesinde de Maliye ve Ekonomi Danışma Kurulu, bünyesinde, çalışmalar yapıyoruz.’

***

Ömer Köseoğlu, Ahmet Havutçu, İlkan Varol, Mustafa Sertçelik, Kaan Kutlay, Özdemir Kalkanlı, Ahmet Manavoğlu’ndan oluşan Maliye ve Ekonomi Danışma Kurulu, Mesut Genç’in de katılımıyla, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, başkanlığında toplanıyor.

***

Tatar, KIB-TEK’le ve özellikle yakıt temin ve taşımacılığıyla ilgili iddiaları, yok sayarak kenara itmenin mümkün olmadığını belirtip ekledi, ‘ Saydam, açık ve hesap verebilirlik ilkesiyle, kriterleri belli ihale dışında alım yapmak, dedikoduya, iddialara neden olur. Yaşayarak gördük, iddialar karşısında yapılan açıklamalar, yeterli kabul görmemiş, yargı farklı yönde karar üretme noktasına gelmiştir.

İhalesiz alımların toplam bedeli, ülkemiz ölçeklerinde büyüktür.

Doğrudan alımların neden yapıldığı ya da tercih edildiği, en son ihaleyle kıyaslanarak ortaya konulmalıdır en azından.

Aciliyet, tek başına bir mazerete olamaz.’

***

‘ KKTC kuvvetler ayırımına dayalı bir hukuk devletidir. Her kurum ve her makam, gerektiği zaman, kuvvetler ayırımına zarar vermeden, uyum içinde hareket edebilir’ dedikten sonra, ‘ Ben, Cumhurbaşkanı olarak, bakanlar kuruluna başkanlık etme yetkim olsa da, yürütmenin, hükümetin parçası değilim. Ancak toplumsal duyarlılık ya rahatsızlık, bana bazı görevleri yüklemektedir’ dedi.

***

‘Birilerini mi hedef alıyorsunuz?’ sorumu ise şöyle yanıtladı:

‘ Kişilerle uğraşmam, kişileri hedef almam. Temiz toplum, hedefimiz olmalıdır. Her türlü satın almada, sorumlu konumda olanların bilgi sahibi olması, soru yönelttiğim zaman, yanıt vermesi gerekir. Bakanlar Kurulu kararlarına imza atanlar, neye imza attığını bilecek. Her türlü harcamada, devlet yapısında, yetki ve sorumluluğu olanlar, haberdar olacak. Böyle olursa çapraz denetim olur. Aksi halde, eksik bilgiler, şaibeli uygulamalara neden olur. Herkesin başı ağrır.’

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu