Hasan HasturerManşet

K.Kaymaklı’nın Mücahit Komutanı Osman Efe öldü…

Osman Efe, Baf’ın Tera köyündendi.

1950’li yıllardan başlayarak Baf’ın köylerinde göç edenler Lefkoşa’nın çok yakınındaki K. Kaymaklı’ya yerleşirdi.

Osman Efe de öyle geldi K. Kaymaklı’ya.

TMT örgütlenmesinde de K. Kaymaklı’nın peteklerinin birinin başındaydı.

Olaylar çıktığı zaman fiilen K. Kaymaklı’nın sorumlu, mücahit komutanı oldu.

  1. Kaymaklı halkının bir bölümü Lefkoşa’ya, bir bölümü de Hamitköy’e göç edince, 30 kadar K. Kaymaklı mücahidi, Hamitköy’e gitti.

Osman Efe de Hamitköy’deki mücahitlerin komutanı oldu.

Osman Efe, doğrulu sorgulanan kritik kararlar verip uyguladı.

Ağır bir şekilde suçlandığı konular da var.

Dün yaşamını yitirdi. Bugün de toprağa verilecek.

Osman Efe ile geçmişte oturup konuştum. Hatta bir radyo programıma da konuk olmuştu.

Benle paylaştığı çok kritik bilgiler de var. Efe’nin anlattıklarından bazı bölümleri, sonsuzluğa yolcu edileceği bugün sizlerle paylaşayım:

“..TMT olarak EOKA’nın saldırı hazırlığı içinde olduğunu biliyorduk. 5 Aralık 1963 akşamı Köşklüçiftlik’te Cahit Tilki’nin evinde, Serdar Kemal Şemiler’in başkanlığında bir toplantı oldu. Orada, Rumlar’ın 1 Aralık’ta saldırı kararı aldıkları ve bu saldırının 24 Aralık akşamı olacağı bilgisi bizlere aktarıldı. Genel düşünce, sokak çatışması olacağı yönündeydi. Ben tam tersi cephe savaşı olacağını savundum.

… Ben her zaman inisiyatif kullanan biriydim. Kendi inisiyatifimle 19 Aralık’ı 20 Aralık’a bağlayan gece çanakları açtırıp silah ve mermileri çıkar emri verip uygulattım. Sten, piyade ve brenden oluşan yirmi silahımız vardı. 1913’ten kalma mermiler ise dokuz çakar bir alırdı.”

… 25 Aralık’ta Hamitköy’e çekildik. O zaman Hamitköy’ün nüfusu taş çatlasa iki yüzü geçmezdi. K. Kaymaklı halkının bir bölümü Lefkoşa’ya giderken, beş bin sekiz yüz ellisi Hamitköy’e gitmişti. Ertesi gün 26 Aralık’ta sabah saat dokuza çeyrek kala İngiliz askerleri Hamitköy’e geldi. İngiliz komutanlarından biri, halkın evlerine dönmesini öneriyordu. Yüzbaşı rütbesi olan İngiliz kadın asker ise muhtarı sordu. Karşısına geçtim. Yüzüme baktı, muhtar olamayacağımı ama o halkın lideri olduğumu söyledikten sonra ekledi. ‘Bu şartlarda geri dönerseniz davanızı kaybedeceksiniz’. Şartlarımız çok zordu. Yardım malzemesi getireceklerini söyleyip ayrıldılar.

Aynı gün öğleden sonra saat 4’te on kamyon dolusu malzeme getirdiler. Gelen malzemenin içinde 250 çadır, bin dört yüz kırk battaniye, her türlü yiyecek malzemesi vardı. Böylece Kıbrıs Türk halkının mücadelesinde özel bir yeri olan K. Kaymaklı halkının zor göçmenlik günleri başladı.”

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu