KıbrısManşet

“Gemimiz hazır, 15-20 günde akaryakıt gelir”

“GEMİMİZ HAZIR”: Kıb-Tek Akaryakıt ihalesinde en düşük teklifi veren Sülem Sistem Elektrik Ltd Direktörü Süleyman Paşa, kendilerinden emin bir şekilde 32.80 fiyatını attıklarını söyledi. Paşa, gemilerinin hazır olduğunu ihalenin kendi lehlerine sonuçlanmasının ardından 15-20 gün içinde yakıtı getirebileceklerini söyledi

ALGI YARATILMAYA ÇALIŞILIYOR: Haber Kıbrıs’a gelerek açıklamalarda bulunan Sülem Sistem Elektrik Ltd Direktörü Süleyman Paşa, basından kendileriyle ilgili “bu fiyata bu iş yapılamaz, bu firma bu işi yapamaz” tarzında konuşmalarla algı yaratılmaya çalışıldığını kaydetti. Bunu hakaret saydıklarını söyledi.

Kıb-Tek için 200,000 ±10% Metrik Ton Akaryakıt ( max %1 kükürt içerikli Fuel-Oil ) Temini ve Taşıma İhalesi’nde 32.80 Dolar ile en düşük teklifi veren Sülem Sistem Elektrik Ltd Direktörü Süleyman Paşa, ihalenin kendilerine kalması durumunda tüm hazırlıklarını yaptıklarını ve bir yıllık sürede hiçbir sorun oluşmadan akaryakıtı ülkeye getireceklerini söyledi.

Haber Kıbrıs’a gelerek açıklamalarda bulunan Sülem Sistem Elektrik Ltd Direktörü Süleyman Paşa, basından kendileriyle ilgili “bu fiyata bu iş yapılamaz, bu firma bu işi yapamaz” tarzında konuşmalarla algı yaratılmaya çalışıldığını kaydetti.

Paşa, kendilerinin 32.80 Dolarlık tekliflerine en yakın teklife toplamda 1.2 milyon dolar fark attıklarını da kaydederek “Bu akaryakıt ihalesinde vermiş olduğumuz navlun fiyatını eğer herhangi bir açık oturum olursa bu fiyatı daha da aşağıya çekmeye hazırız. Sırf halkımız için bunu yapmaya hazırız” diye konuştu.

“Amacımız ülkemize yararlı olmak”

Sülem Sistem Elektrik Ltd Direktörü Süleyman Paşa, ülke gündeminde hiç inmeyen Kıb-Tek akaryakıt ihalesinde en düşük fiyatı verdiklerini kaydederek en yakın teklif verene 1.2 milyon dolar fark attıklarını söyledi. Bu ihaleye girerken amaçlarının ülkeye ucuza akaryakıt taşıyabilmek olduğunu kaydeden Paşa, ilk kez böyle bir ihaleye girdiklerini ancak yıllardır ülkede jeneratör işi yaptıklarını söyledi.

“Bu ülkede Kıb-Tek’ten sonra ülkeyi aydınlatan firma biziz”

Paşa, “Bizler basından bir takım iddialar duyuyoruz. ‘Sülem bu işi yapamaz’ bir takım konuşmaları üzülerek duyuyoruz. Bunları hayretle karşılıyoruz. İnanıyoruz ki bazı odaklar algı operasyonu yaparak hem ihaleyi hem de toplumu etkilemeye çalışıyor. Onlara tavsiyemiz gelsinler firmamızı yerinde incelesinler ve gücümüzü görsünler. Bu ülkede Kıb-Tek’ten sonra ülkeyi aydınlatan firma biziz” diye konuştu.

“Fiyatımızı birçok rafineri ile konuşarak attık”

Sülem Sistem Elektrik Ltd Direktörü Süleyman Paşa, akaryakıt ihalelerinin bu ülkenin kangreni olduğunu ifade ederek “ülkeye o kadar problemler yaşattılar ki bu insanlara herkes çok zor bir olay olduğunu düşünüyor. Biz çok büyük rafinerilerle görüştük. Biz dersimize çok iyi çalıştık. Fiyatımızı da bilerek ve isteyerek bu rakamı attık. Bizim verdiğimiz rakam 2019 akaryakıt ihalesinin de altında bir rakamdır” dedi.

“Biz kendimizden eminiz”

Paşa, ihalenin kendileri lehine sonuçlanması durumunda bir yıl için verecekleri yakıtın, bir insanın arabasına yakıt alması kadar kolay olacağını söyleyerek bunun taahhüdü basın önünde verdiklerini söyledi. Paşa şöyle konuştu: “Biz kendimizden eminiz. Bu ihale büyük rantların döndüğü bir iş. Aslında ihale 12 buçuk milyon dolarlık bir keşif ihale edildiyse de 150-160 milyon dolarların ödenek yapıldığı bir iş.”

“Bu ihale ne kadar ucuza kapatılırsa halk o kadar ucuza elektrik alır”

Paşa sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu ihale ne kadar ucuza kapatılırsa halkın elektriğe ödeyeceği ücret de o kadar düşük olacak. Yöneticilerimizin bu konuda hassas davrandığını biliyoruz, ince eleyip sık dokuyorlar. İnanıyoruz ki doğru olanı yapacaklar. Burada 32.80 rakamına bu ihale bağlanırsa elektrik fiyatında indirime bile gidilebilir.”

“Bunlar bu işi yapamaz” denmesi hakaret

Paşa son günlerde piyasada dolaşan “bunlar bu işi yapamaz” algısının kendileri için hakaret olduğunu söyledi. Paşa, “Kürkçüoğlu Jeneratörü gördükleri her yerde biz varız. Yıllardır bu sektörün içerisindeyiz. Şu an için ihale süreci tarafından bize yansıyan bir sıkıntı yok ancak etrafta algı yaratmaya yönelik söylentiler var. Biz bunlardan rahatsızız. İnsanların olayları farklı algılamasını istemiyoruz. Biz Merkezi İhale Komisyonu’nun en doğru kararı vereceğini düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

“Gemimiz hazır, 15-20 güne gemi limanda olur”

Paşa, ihale sürecinin tamamlanmasının ardından hemen geminin yola çıkabileceğini söyleyerek, “Bizim bugün gemimiz hazırdır. 15-20 gün arası limanda bulunabilir ve akaryakıtı teslim edebilir. Yüzde 1 kükürt oranı istiyorlar biz bunu yüzde 1 kükürdün altında getireceğiz. 18 specin hepsi uygun olacak. Kesinlikle gecikme söz konusu olamaz. En yakınımızdaki firma ile 1.2 milyon dolar fark var.

Biz halkımız için mücadele ediyoruz. Şu an biz sürecin bizim lehimize olduğunu düşünüyoruz. Ülkesini seven insanların en yakın fiyat ile aramızda bu kadar fark varken bunu göz ardı etmeyeceğini düşünüyoruz.

Biz vatandaşlarımıza bunun da taahhüdünü veriyoruz. Akaryakıt anlamında hiçbir sıkıntı yaşamayacaklar ve elektrikleri kesilmeyecek. Sadece yakıtla kalmayacağız kurumun eğer lojistik desteğe ihtiyacı olursa bunu da vermeye hazırız” dedi.

“Fiyatı daha da aşağıya çekmeye hazırız”

Paşa son olarak “Bu akaryakıt ihalesinde vermiş olduğumuz navlun fiyatını eğer herhangi bir açık oturum olursa bu fiyatı daha da aşağıya çekmeye hazırız. Sırf halkımız için bunu yapmaya hazırız.

Kurumun değerlendirdiği bir ihale sürecinde ve daha karar aşamasına gelinmediği noktada bir toplum inisiyatifi oluşturmanın manasını anlamış değiliz. Verdiğimiz fiyata kimse inanamıyor ancak biz kendimizden eminiz. Bu iş çok basit bir iş. Geçmişte yaşanan sıkıntılardan dolayı bu olay bu kadar büyüdü. Hakkımızda konuşanları da sukünete davet ediyoruz. Bizi bilmeden konuşanlar gelsin bizi tanısınlar.”

Kaynak: Haber Kıbrıs

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu