KıbrısManşet

Ünal Üstel: Belediyeler Reformu Yasası’nı Çarşamba günü Meclis’ten geçireceğiz

Başbakan Ünal Üstel, Girne bölgesinde Karaoğlanoğlu, Alsancak, Lapta ve Karşıyaka’yı ziyaret ederek, halka bir araya geldi.

Belediyeleri birleştirme konusunun 2008 yılında başladığına işaret eden Üstel, bu süreci Cumhuriyetçi Türk Partisi’nin (CTP) başlattığını ileri sürdü.

Üstel, muhalefet partilerin de olduğu ortak bir komisyon kurulduğunu, bu ortak komisyonda ‘belediyeleri birleştirirken yol haritası nasıl olacak’ diye çalışma yapıldığını belirtti.

Çalışma sonucu 17 kriter çıktığını ve bu kriterlere göre 18 belediye konusunda karar kılındığını dile getiren Üstel, Belediyeler Reformu Yasası’nı Çarşamba günü Meclis’ten geçireceklerini söyledi.

Dövize, pandemiye ve Rusya-Ukrayna savaşına rağmen Anavatan Türkiye ile iyi ilişkiler içerisinde zor günlerin atlatıldığını söyleyen Üstel, vatandaşa hayat pahalılığı, esnafa ise teşvik primi verdiklerini belirtti.

Üstel, “Belediye seçimleri bizim için ülkemiz için çok önemlidir. Bu seçimlerde aklı selim hareket etmek lazım. Doğru adaylarla gideceğiz ve doğru kararlar vereceksiniz. Girne ve diğer bölgeleri daha iyi noktaya getirmek için yerel idarelerimizle birlikte hükümetin uyum içinde çalışması lazım. Sizden istediğimiz bu yerel seçimlerde bizlere destek vermenizdir” dedi.

Hükümetin yaptığı icraatlara da değinen Başbakan şöyle konuştu:

“Bizim hükümetimiz asgari ücretten vergi almayacak, bugüne kadar bu yapılmadı, bunu ilk kez UBP yaptı, bunu bakanlar kurulundan geçirdik ve ilan ettik. İnşaat sektörü neredeyse durmuş vaziyettedir. Dövizdeki dalgalanmadan dolayı müteahhitler ihalelere katılamıyorlardı. Biz tüzüğü değiştirdik ve müteahhitler girecekleri devlet ihalalerine, dövizdeki dalgalanma yüzde 13’ün üzerinde olursa bütün menfaatleri karşılanacaktır.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu