Ertanch HidayettinManşet

Asimilasyonun panzehiri çözüm

Devamlı söylerim. Diasporada yaşan Kıbrıslıtürklerin birincilgörevi yaşadığımız ülkelerdeki toplumlarımın sorunlarınaeğilmek, çok yönlü sorunlarımıza çözüm üretmek olmalıdır.


Sorunlar çok. En önemlileri arasında gençlerinasimilasyonunu önlemek bulunur. Ben diasporadakiasimilasyondan bahsediyorum, ama en fazla Kıbrıs’ta yaşayanKıbrıslıtürklerdir aslında bu giderek artan tehlike ile karşıkarşıya olanlar.

Asimilasyonun basit anlamı şudur: Kendi kültürünü kaybetiptamamıyle başka bir kültür içerisinde erimek. İdeal olan hem kendi kültürünü korumak hem de yaşadığın ülkeye etkili birşekilde adapte olmaktır. Buna da Entegrasyon denir.


Diyelim ki yaşadığımız ülkede gençlerin asimilasyonunuönledik. İlerideki nesiller Kıbrısa gittiklerinde kimlerlekarşılaşacaklar? Büyük bir ihtimalle tamamıyle kültürlerineyabancı bir kültüre asimile olmuşKıbrıslıtürklerle“.


Bu yüzdendir ki önemli bir görevimiz de Kıbrıs’ta yaşayankardeşlerimizin bu korkunç senaryoyu yaşamaması için onlarael uzatmak olmalıdır. En azından Kıbrıslıtürklerinasimilasyonist siyasetlere karşı varoluş mücadelesi verdiği bukritik zamanda.

Gerçek şudur ki, Kıbrıslıtürkler Türkiye’deki iktidartarafından giderek artan zoraki bir asimilasyon süreci içerisineitilmektedirler. Uzun yıllar önce başlatılan bu süreç artık çokdaha bariz bir şekilde görülebilir.

Türkiye’nin KKTC seçimlerine, hatta Parti Genel Başkanlıkseçimlerine artık gizli değil, açıkça yaptığı müdahaleler, Kıbrıs kültürünün erozyon sürecinin hızlandırılması, örneğinempoze edilen cami ve dev külliye inşaatları, Kıbrıs ağzı ileilgili baskılar, yargı ve eğitim sistemlerine yapılmaya çalışılanmüdahaleler, v.s. Daha birçok örnekler verilebilir.

Kıbrıslıtürklerin varoluşu, geleceği ancak Kıbrıs’ta kalıcı, onurlu bir çözüm ile garanti altına alınabilir. Tüm çabalarçözüm sürecini hızlandırmak için harcanmalıdır.

Bu gerçeğe rağmen Kıbrısın Kuzeyini şu an meşgul edenşeylere bakıldığında insanın ağlaması gelir. Konya’daki İslam oyunlarına KKTC niye dahil edilmedi? Tatar ile KKTC FutbolFederasyonu Başkanı Sertoğlu arasındaki bu konudakitartışmalar, Tatar şunu yaptı, Tatar bunu yaptı, muhalefet şunuyaptı, şunu yapmadı, Kıbrıslılık, v.s., v.s.

Bunlar önemsizdir demek istemiyorum. Ancak buaksaklıkların giderilmesi çözüm gerektirir. O yüzden büyüktablo olan çözümün gerçekleşmesine değil de bunlaraodaklanılırsa bu zaman kaybı olur, çözüm süreci geciktirilir.

Kıbrıslıtürklerin uluslararası yarışmalarda tanınmamış birdevlet”in tanınmamış bayrağı altında yer alabilmesiçözümden önce mümkün değildir. Bu etkinlikler Türkiye’deolsa dahi. Fenerbahçe, Galatasaray takımlarının FİFAdanatılmayı göze alarak KKTC’de maç oynamasını beklemekgerçekçi bir beklenti değildir.

Önce çözüm. Ama ondan önce barış. Barış için taraflararasında  güven oluşturmak şarttır. Gerek Kıbrıs’ta gerekseyaşadığımız ülkelerde halkımızı bilinçlendirerek, gereklimercilere etkili lobicilik yaparak barış ve çözüme katkıdabulunabiliriz, bulunmalıyız.

Bunlar tek taraflı yapılamaz. Kıbrıslırumların da eşit derecedeçaba göstermeleri gerekir. Yan yatıp “I am allright Jack” demek ileride onların da başına çok büyük dertler açacak. Kıbrıslıtürkler için KKTC bir gerçektir. Temcit pilavı gibiişgal altındaki topraklar”dan bahsedip çözüm için ciddiadımlar atmamak onlara bir şey kazandırmaz. Aksine çok şeykaybettirir.

Dün Toplumcu Demokrasi Partisinin Başkanı sayın Mine Atlıile Londra’da çok yararlı bir sohbet toplantısı yaptık. Karşılıklı yardımlaşma adına bazı stratejiler belirleme yolundabunun ilk adım olduğunu düşünürüm. Kıbrıs’taki barışasusamış çevrelerin, özellikle gençlerin diasporada yaşayanilerici kesimlerden çok beklentileri var. Umarım bubeklentileri kararlı bir şekilde birlikte çalışarakgerçekleştirmeyi başarırız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu