Ertanch HidayettinManşet

Kuzey Kıbrıs ve ırkçılık

Internet ortamında köşe yazarlığına başladığımda ilk yazılarımdan biri Futbol, KKTC ve Irkçılık başlığınıtaşıyordu. Ocak 2008 yılında yazmıştım bu yazı.

Yazımda KKTC’de top koşturan Afrika futbolculara, ırkçıküfürler savurulduğu, onlara banana atıldığı yolunda basındaçıkan haberleri değerlendirmiştim. Afrika’lı futbolcularındiğer futbolcuların da desteği ile eylem hazırlığı yaptıkları da haberlerde yer almaktaydı.

15 yıl önceki durumda iyileşme değil, giderek tehlikeliboyutlara varan bir kötüleşme görülüyor Kıbrıs’ın Kuzeyinde. Elbette Kıbrıs’ın Güneyinde ve tüm dünyamızda da, ama bugün konumuz Kuzey Kıbrıs.

Sadece futbolda değil, yaşamın her alanında KKTCdekanıtlanmış ırkçılık var, ve bu her fırsatta çirkin yüzünügöstermektedir.

Geçen hafta sosyal medyadan izledik. Lefkoşa şehirmerkezinde bir grup genç sokak ortasında Afrika’lı bir gencesaldırıp onu acımasızca döverek hastanelik ettiler. Sosyalmedyada saldırganla öven yorumları tiksinti ile okudum.

William A. Peter isimli Afrika’lı öğrenci gencin saldırıyauğrama nedeni olarak Gönyelide vukubulan bir olaygösterildi, ancak bu öğrencinin o olayla hiç ilgisi olmadığısonradan anlaşıldı. İlgili bile olsaysaydı her aklına geleninadalet uygulama girişiminde bulunması, polis göreviniyüklenmesi elbette çok kaygı verici bir durumdur. Linçkültürü Kıbrıs’a getirme girişimleri elbette kaygı ilekarşılanmalı ve yetkilileri harekete geçirmelidir.

Polisin olayın hemen ardından 6 kişiyi tutuklaması olumlu. Umarız hükümet ve bazı medya kuruluşları dasorumluluklarının bilincine varırlar ve kışkırtıcı olmaktanvazgeçerler.

Bu tür olayların arttığı bir zamandaKKTCde ırkçılık yokturgörüşünü belirtmeye devam edenleri anlamak geçekten çokzor. Yukarıda bahsettiğim yazımda belirttiğim gibi Kıbrıs’ta15 yıl önce de ırkçılık vardı, 50 yıl önce de ırkçılık vardı. Her zaman ırkçılık vardı. Ben ve yüzlerce Afrika kökenliKıbrıslılar bu gerçeği çok iyi biliyoruz.

Afrika kıtasından KKTC’ye öğrenci olarak gelenlere desteksağlayan VOIS Cyprus grubu ve iki öğrenci derneğininolayla ilgili çarpıcı basın açıklamasından bir kesit:

Kuzey Kıbrıs’ta giderek artan ve yabancılara karşı korku, nefret ve önyargı olarak tanımlanan ırkçı ve yabancıdüşmanı tutumların görmezden gelinmesi, bu şiddetortamının önünü açmış ve hatta artmasına neden olmuştur. Bugün masum bir öğrencinin yaşadığı bu olayın temelindebu ırkçı ve yabancı düşmanı tutumlar yatmaktadır.”

İki gün önce ödüllü Nijeryalı yazar Chigozie Obioma’nın“Orchestra of Minorities” isimli romanını bitirdim. Nijerya veKuzey Kıbrıs’ta geçen roman bazı deneyimlerden yola çıkarakNijerya’lı üniversite öğrencilerin çeteler tarafından nasıldolandırılarak Kuzey Kıbrıs’taki üniversitelere gönderildiklerive orada karşılaştıkları ırkçılığı anlatıyor. 2019 yılındayayınlanan ve birçok dillere çevrilen kitap dünyanın her yerinde okunmakta.

Son yıllarda KKTC’de ırkçılık konuları daha sık konuşulmayabaşlandı. Göç, Kimlik ve Hak Çalışmaları Merkezi gibikurumlar Afrika’dan eğitim amacı ile gelen öğrencilerinkarşılaştıkları korkunç ırkçılığı açık bir şekilde gözler önüneserdi. Merkez detaylı örnekler vererek olayları etkili birşekilde araştır ve raporlar yayınladı.

Merkez Direktörü Mine Yücel Haziran 2020 yılında basına biraçıklama yapmıştı. Bunu KKTC’de ırkçılığın olmadığısaçmalığını savunanlar mutlaka tekrar tekrar okumalıdır.Mine Yücel, ırkçılık ve insan ayrımcılığını kınadı(kibrismanset.com)  

İki yıl önce Afrika Gazetesi logosu ve “Black Lives Matter” konuları üzerine çok çekişmeli bir süreç yaşanmıştı. Bu konularda da özellikle “sol” çevrelerin kafa karışıklığıgündeme bariz bir şekilde oturmuştu. Bugün tüm bu olaylararağmen ilerleme kaydedilmesi düşündürücü ve oldukçaüzücüdür.

Adaya değişik kültürlerden gelen 10binlerce yabancı kişilerarasında muhakkak ki kriminal, kötü kişiler de bulunacaktır. Her kültürde olduğu gibi. Sözde öğrenci olarak adaya gelip de karanlık işlere karışan Afrika ve diğer yerlerden gelenöğrencilerin varlığı bilinen bir gerçektir. Yasalara aykırıdavranan herkes gibi onlar da polis tarafından tutuklanmalı veyargı tarafından cezalandırılmalıdır. Aynı zamanda her Afrika’lı kişiye delilsiz suçlu uygulaması yapılmamalıdır. Bu onlara karşı önyargıları körükler ve ırkçılığı artırır.

Özellikle üniversite sektörü ve ilgili hükümet sorumluBakanlıklıkları yüksek öğrenimi bir para makinesi olarakdeğil, ciddi akademik müesseseler olarak görmedikleri süreceve üniversitelerin ve öğrencilerin sıkı denetimi yapılmadığısürece sorunlar artarak devam edecektir.  

KKTCde nefret suçları ile ilgili ceza yasa maddesi bir an evvel güçlendirilmeli ve yasaya en erken bir zamanda ırkunsuru da eklenmelidir. Geçmişte TDPnin bu yoldakiönerilerini desteklemeyen ana muhalefet partisi CTP derhal bukonuları kararlılıkla ele almalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu