KıbrısManşet

Bizim göbek bağımız Kıbrıs Türk Halkıyladır…

KIBRIS GAZETESİNİN BUGÜNKÜ ÇARPICI İÇERİKLİ BAŞYAZISI:

Hükümet odaklı, anayasaya ve yasalara aykırı, karar ve uygulamaları takip etmekte ciddi zorluk çekiyoruz.

Bugün hayat dursa, haber masamızda birikmiş konularla çok rahat bir ay gazete çıkarırız.

Bizim göbek bağımız Kıbrıs Türk Halkıyladır.

Hiç kimsenin şahsi çıkarı toplumsal çıkardan önde olamaz.

Duyarlılığımız için izne gereksinimimiz yoktur.

Toplumsal çıkarımız, her koşul altında hukukun üstünlüğüyle uyumlu olmalıdır. O zaman toplumsal çıkarımız, hukukun koruması altında da olur.

***

KIBRIS Gazetesi, SERVET DÜŞMANI DEĞİLDİR.

Alın teriyle kazanan iş insanlarımız ne kadar çoksa, bu topraklarda ekonomiyle bağlantılı kök derinleştirmemiz de o kadar güçlüdür.

İnşaat sektörü, ekonomi için yaşamsal önemlidir.

Ancak inşaat sektörü, kontrolden çıkar, ya da kontrolden kaçmayı başarırsa, urup avuçluk ülkemizde geri dönüşü mümkün olmayan yanlış işler yapılır.

Kuzey Kıbrıs’ın doğal zenginlikle özel değere sahip bölgelerimiz sınırlıdır.

1974 sonrası, VAHŞİ MÜTEAHİTLERİN SALDIRISIYLA , güzelim Girne, geri dönüşü olmayacak şekilde, beton yığınlarının altına gömüldü.

Sınırlı sayıda iş adamı sterlin milyoneri olurken, Kıbrıs’ın en güzel köşelerinden Girne, tüm güzelliklerini kaybetti.

Yaşanmaz hale geldi.

Hep birlikte göreceğiz. Gün gelecek Kuzey Kıbrıs’ın korunmuş bölgelerinde emlak değerleri yükselirken, Girne’de aşağı doğru seyredecek.

***

Önceki akşam ve dün öğleye kadar yaşananlar Kıbrıs Türk Tarihinde, ŞAİBELİ HÜKÜMET İCRAATLARI LİSTESİNDE MUTLAKA İLK ÜÇ SIRADA YER ALACAK.

Gece yarısına yakın saatlerde Gazimağusa, İskele ve Yeniboğaziçi Bölgesi Geçiş Süreci 2 Emirnamesi’nin yürürlükten kaldırılmasına yönelik, Şehir Planlama Dairesi’nin kararı resmi gazetede yayımlandı.

Kararı alanlar, Yüksek İdare Mahkemesi’ne yapılacak başvuruyla, emirnameyi ortadan kaldıran kararın geçersiz olacağını biliyordu.

Sadece onlar değil, emirnamenin kaldırılmasından milyonlarca sterlin kazanç elde etmek için pusuda bekleyenler de biliyordu.

Bildikleri için akşamdan dosyaları araçlara yükleyip, sabahın erken saatlerinde, onay için ilgili belediyeleri kapısında hazır oldular.

Eşgüdüm içinde hareket edildiği için, ilgili taraflar hazırdı, hazırlıklıydı.

***

Şehir Plancıları Odası’nın eski Başkanı Merter Refikoğlu, Gazimağusa, İskele ve Yeniboğaziçi Bölgesi Geçiş Süreci 2 Emirnamesi’nin yürürlükten kaldırılması kararına karşı Yüksek İdare Mahkemesi’ne yaptıkları başvuruda ara emri alındığını açıkladı. Refikoğlu, Emirname’nin yürürlükte olduğunu ve gün içerisinde emirname dışı yapılmış tüm işlemlerin geçersiz sayıldığını söyledi.

Yaklaşık 12 saat süren operasyon, Yüksek İdare Mahkemesi kararıyla, resmen duvara tosladı.

Kararı alanlarla, alınan karadan yararlanmak için anında harekete geçenlerin uyumu, yargının ara emri kararı almasında tek başına neden olabilecek niteliktedir.

Bundan sonra devletin ilgili kurumları ve sivil toplum örgütleri Mağusa, Yeni Boğaziçi ve İskele bölgesini kesintisiz takip altına almalıdır.

Çünkü, bazı belediyeler, yasa dışı inşaatlara, çıkar karşılığı göz yummaktadır. Göz yumanların yargı önünde hesap verebilecekleri, çok net şekilde kendilerine SÖYLENMELİDİR.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu