Derviş DoganManşet

Anayasa ihlalinin yasalar nezdinde bir karşılığı yok mu?

Aldıkları kararlarda yasaları ihlal ederek, kural,tüzük ve hukuk gibi önemli konuları göz ardı ederek, toplum menfaati gütmeyen ve telafisi mümkün olmayacak zararlar vermeye çalışmalarına  rağmen hiçbir yasal yaptırıma maruz kalmadan bir yenisini daha uygulamaya koyarak Anayasayı hiç eden bir anlayışla var ülkede.

Bu anlayış maalesef ülkeyi yönetiyor.

Mahkeme ara emri verirken şuna vurgu yapıyor ve dikkat çekiyor. “Telafisi imkansiz bir zarar oluşma ihtimali var.”Gecenin bir vakti  yangından mal kaçırır gibi Mağusa, İskele, Yeniboğaziçi Emirnamesi’nin iptal edilmesi kararına karşı açılan davada yapılan başvuruyu dinleyen Mahkeme, ara emri talebini uygun buldu ve kararın yürürlüğünü durdurdu.

Velhasıl her konuda olduğu gibi bu kararda da hükümet edenlerin sorumsuzca yöneldikleri icraatlarına karşı kamunun hakkı korunmuş oldu.

İşin tehlikeli ve endişe verici tarafı ise hükümet edenlerin bağımsız yargıyı icraatın önünde duran bir engel olarak görmesi ve hedef haline getirmesidir.

Peki ama bu daha ne kadar böyle devam edecek? Hükümet yasa tanımayacak, bağlılık yemini ettikleri anayasayı ikide bir ihlal edecekler, her seferinde Mahkeme onları anayasayı ihlal ettikleri için  durduracak ve bu döngü böyle sürüp gidecek. Arzu ettikleri zaman gayri yasal işlem yapmaya kalkacaklar, bu arada yaptıkları örnekler çok ama en günceli Mağusa İskele Yeniboğaziçi emirnamesini bir gecede kaldırabiliyorlar.

Bölgeye, çevreye, tarih mirasa ve ülkeye yaptıkları kötülüklerin haddi hesabı yok.

Benim ise burada anlamadığım şu!

Sıradan bir yurttaş yasalara uymaz ise suç işlemiş olur. Peki ikide bir yasaları hiç eden, anayasaya rağmen kararlar üretenler suç işlemiş olmuyor mu? Ve fakat dokunulmazlıkları var.

Bu mu yani?

Diyelim ki öyle.

Fakat alenen suç işliyorlar.

Bunun yasalar nezdinde bir karşılığı olmalı.

Sırf dokunulmazlık zırhı giyiyorlar diye yasal olmayan girişimler yapma hakkına sahip olmamalıdır bu sorumsuz makam sahipleri.

Kaldı ki 40 yıl kimse o makamlarda kalacak diye bir durum söz konusu değil.

İlla ki bu dokunulmazlık zırhını onlara giydiren halk  birgün üzerlerinden onu da alacak. İşte o gün anayasaya aykırı icraat yapmaya yeltenen her kim varsa, alınan bu kararlarda kimlerin imzası varsa bu muhteremler KKTC’nin Bağımsız Mahkemelerinde yargılanmalıdırlar..

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu