Arzu BİRMANManşet

Gelecek Vadeden bir Startup!

Inovasyon, teknoloji, startup, genç yetenek gibi kavramlarını birçoğunuz binlerce başarılı girişime ve birçok Fortune 1000 şirketine ev sahipliği yapan dünyanın önde gelen teknoloji merkezi olan Silikon Vadisi ile bağdaştırıyordur. Silikon Vadisi startupları olan Google, Apple ve Facebook devinin bir arada bulunduğu bu vadi devasa bir bölge haline geldi. Silikon Vadisi aslında artık bir bölgeden ziyade dev bir sektörü ve onun gelişimini temsil ediyor.

 

Startup ekosisteminin hızla büyüyen önemi ile ilgili daha önce birçok kez yazmıştım. Startup’lar işletmelerin yeniliklerini ve büyümelerini teşvik etmeleri için değerli bir kaynak haline geldi, hem küresel hem de yerel ekonomik büyüme üzerinde katalizör görevi görüyor. Dünyanın artık birçok yerinde Startup Ekosistemini inşa etmek ve büyütmek için startup ve scale-up şirketlerini, işletmeleri, melek yatırımcıları, risk sermayedarlarını, yerel yönetimleri, bankaları ve üniversiteleri bir araya getiren merkezler, organizasyonlar ve etkinlikler yer almakta. CIC (Cambridge Innovation Center) de bu amaçla hareket eden merkezlerden bir tanesi. 1999’da “gezegendeki en yenilikçi mil kare” (the most innovative square mile on the planet) olarak adlandırılan Kendall Square’de kurulmuş, yıllar içerisinde Amerika, Avrupa ve Asya’da da şubeler açarak çalışmalarını sürdürmeye devam etmekte.

 

Bu yazımda, Hollanda’da kurulmuş, gelecek vadeden bir start-up firması olan I SMILE ve onun kurucularından Samin Bayat’ın devrim niteliğindeki buluşuna yer vermek istedim. Samin ile işte az önce yukarıda bahsettiğim CIC’nin Rotterdam merkezinde tanışmıştım. Ürününden bahsettiği zaman etkilenmemem mümkün değildi. Kendisine bir gün yazılarımın birinde mutlaka yer vereceğime dair söz verdim. O gün bugünmüş…

 

Samin yazılım mühendisliği üzerine doktora yapmış, medikal sağlık teknolojilerinde sayısız çalışmaları olan bir mucit, araştırmacı ve bir kadın girişimci. Yeni teknolojilerin araştırılması ve geliştirilmesi üzerinde derinliğine deneyim sahibi. Bilgisayarlı tomografi görüntülerinde iskemik inmenin erken tanısı konularında birçok deney yaptı, birçok bilimsel dergi ve kitaplar yayınladı. Samin aynı zamanda Yapay Zekâ ve Sinir Ağları kullanımı ile ilgili konulardaki zorlukları gidermek için yazılım çözümleri de geliştirmekte. Tıbbi görüntü işleme ve dijital sinyal işleme gibi konular da uzmanlık alanları dahilinde.

 

I SMILE firması olarak CT-Vision adında Yapay Zeka (AI) aracılığıyla iskemik inmenin erken tespiti ve hemorajik inmenin önceden tahmin edilmesi için başarılı ve yenilikçi bir yazılım ürünü yaratmışlar. Bu yenilikçi ürün sayesinde nörologların, radyologların, pratisyen hekimlerin ve acil servis doktorlarının erken teşhisleri önemli ölçüde kolaylaşıyor, hemorajik durumun önlenmesi sebebiyle birçok hasta ölüm veya fiziksel sakatlık riskinden de kurtulmuş oluyor.

 

Samin inmenin dünyada ikinci önde gelen ölüm nedeni olduğuna dikkat çekerek ürünlerinin kısa zamanda bu durumun önüne geçilebileceğini, yaşam riskini önemli ölçüde azaltmaya yardımcı olacağını büyük bir gururla ekliyor ve çalışmalarını anlatmaya devam ediyor. Bu hastalığın etkilerini azaltmak ve yenilikçi ve invaziv olmayan bir sistem oluşturmak için, yaygın felçleri en kısa sürede teşhis etmek ve tahmin etmek için yaklaşık on iki yıldır yapay zekaya dayalı kapsamlı araştırmalar yaptıklarını söylüyor. Ekiplerinde yapay zekâ alanında mucit, araştırmacı ve üniversite profesörü Peyman Bayat ve beyin cerrahı, araştırmacı ve üniversite profesörü Dr. Ali Ahmadi da yer almakta.

 

Ürün Amerika Birleşik Devletleri’nde patentlenmiş, Avrupa’da patent alma süreci devam etmekte. Samin son olarak da bu yenilikçi ürünün hastalar, sigortacılar, doktorlar, radyoloji merkezleri, klinikler, hastaneler, tomografi cihazları üreten büyük şirketler ve yatırımcılar için yeni bir fırsat olduğunu ekliyor ve önüne çıkacak iş birlikleri için büyük bir heyecan duyduğunu, adeta yerinde duramadığını da ekliyor.

 

Sevgili Samin’i ve değerli ekibini insan hayatını kurtarmaya yönelik olağanüstü buluşları için canı gönülden kutlar, CT- Vision’ın sesini kısa sürede tüm dünyaya duyurabilmesini, I SMILE firmasının yolunun hep açık olmasını dilerim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu