DünyaManşet

Mehmet Öz Yenilgiyi Kabul Etti…

Sabahın ilk saatlerinde Pennsylvania’daki kritik Senato yarışıyla ilgili resmi olmayan sonuçlara göre Demokrat John Fetterman’ın rakibi Cumhuriyetçi Mehmet Öz’ü geride bırakarak seçimi kazandığı bilgisi paylaşıldı.

John Fetterman’ın sözcüsü Joe Calvello, Cumhuriyetçi Mehmet Öz’ün, bu sabah saat 09.30’da Fetterman’ı arayarak, yarışı rakibinin kazandığını kabul ettiğini söyledi.

Öz de yayınladığı açıklamada, “Bu sabah John Fetterman’ı aradım ve onu tebrik ettim. Kendisine ve ailesine hem kişisel olarak hem de bir sonraki ABD Senatörümüz olarak en iyi dileklerimi sunuyorum. Bu kampanyayı yürütmek onur vericiydi ve anılar ve tanıştığım insanlara hep değer vereceğim” diyerek kendisine inanan ve destekleyen herkese teşekkür etti.

Cumhuriyetçi Mehmet Öz, “Ülke olarak büyük sorunlarla karşı karşıyayız ve herkesin partizan kılıçlarını bırakıp iş yapmaya odaklanmasına ihtiyacımız var. İnsanları biraraya getiren cesur bir liderlikle gerçek bir değişim yaratabiliriz. Bir doktor olarak her zaman başkalarının iyileşmesine yardımcı olmak için elimden gelenin en iyisini yaptım. Bu yüzden Senato için yarıştım. Umarım yakında ulus olarak iyileşme sürecine gireriz” dedi.

Calvello da, Öz’ün kampanya yöneticisi Casey Contres ile iyi yürütülen kampanyalar için tebrik etmek üzere birbirlerine mesaj attıklarını söyledi.

Cumhuriyetçi Senatör Pat Toomey’den boşalan Senato koltuğu böylece Demokratlar’a geçmiş oldu.

Senato’daki dengeyi korumak için az bir farkla çoğunluğu elinde bulunduran Demokratlar’ın Cumhuriyetçiler’den koltuk kazanması, yönetimdeki parti açısından önemli bir zafer olarak görülüyor.

Fetterman’ı Senato’ya, Pennsylvania’nın batısındaki Braddock ilçesinin belediye başkanı olarak başladığı yol taşıdı. Seçime vali yardımcısı olarak giren Fetterman, artık ABD Senatosu’nda Pennsylvania’yı temsil edecek, Washington’da Pennsylvanialılar için hizmet edecek.

İlerici bir isim olarak öne çıkan liberal Fetterman, uzun zamandır dolandırıcılığın kaldırılması, asgari ücretin yükseltilmesi, esrarın yasallaştırılması, ceza hukuku reformu ve eşcinsel evliliği korumaya yönelik yasaların çıkarılmasının açık bir destekçisi.

Mayıs ayında felç geçirmesi ve hala bunun bazı izlerini taşımasına rağmen, ipi göğüsleyen isim olan Fetterman’ın, buna rağmen kampanyasını sürdürme çabalarından cesaret alan diğer engelli Amerikalılar’a da ilham kaynağı olduğu görüşü hakim. Fetterman, sağlık raporlarının tamamını açıklamamış olsa da, gelecek yılın başında göreve başladığında kendini toparlamış olacağına ve görevini yapabilecek durumda olduğuna inanıyor.

Demokrat John Fetterman, kampanya süreci boyunca Başkan Joe Biden’ın desteğinden duyduğu memnuniyeti sergilemekten çekinmedi. Biden düşük onay oranı nedeniyle birçok adayın çok da ön plana çıkarmak istemediği bir lider olarak görülüyordu. Hafta sonu Philadelphia’daki mitingde Fetterman hem Biden hem de eski başkanlardan Barack Obama’yı kucakladı, desteklerinden dolayı her ikisine de teşekkür etti.

Fetterman, Biden‘ın birkaç kez Pennsylvania’yı ziyareti sırasında da hep onunla birlikte göründü.

2020 yılında başkanlık koltuğuna oturduktan sonra eyaleti 20 kez ziyaret etmesi, Başkan Biden’ın Kongre’deki dengeler açısından kritik öneme sahip bu eyalete verdiği değeri gösteriyor.

Seçim sonuçları açıklanmaya başladığı sırada, sosyal medya üzerinden rakibi Mehmet Öz’e seslenen John Fetterman, Öz’e “Partiyi iptal et” diyerek seçimi kazanacağına olan inancını dile getirdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu