KıbrısManşet

“Külliyeye Hayır” yürüyüşü Kermiya Çemberi’nde gerçekleşti

Bazı siyasi parti ve sivil toplum örgütlerinden oluşan Külliyeye Hayır Platformu bugün “Cumhurbaşkanlığı ve Cumhuriyet Meclisi Yerleşkesi” inşaatına karşı yürüyüş düzenledi.

Yürüyüş, Lefkoşa Kermiya Çemberi’nde başlayıp, Osman Örek Caddesi’nde, yerleşke inşaatının önünde sona erdi.

Osman Örek Caddesi, eylem yüzünden bir süre trafiğe kapatıldı. Yürüyüş sırasında polis bölgede geniş güvenlik önlemleri aldı.

Sol Hareket Genel Sekreteri Abdulah Korkmazhan platform adına burada bir konuşma yaptı.

Abdullah Korkmazhan, konuşmasında, yerleşke inşaatına işaret ederek, bugünkü yürüyüşün “Kıbrıs Türk toplumuna uygulanan dayatmalara karşı” bir eylem olduğunu belirtti.

Kıbrıs Türk toplumunun iradesi ve yaşam biçimine sürekli baskı uygulandığını iddia eden Korkmazhan, demokrasi güçlerinin en geniş birlikteliğine her zamankinden daha çok ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Korkmazhan, yerleşkenin sadece bir inşaat olarak görülmemesi gerektiğini belirterek, Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın KKTC ziyareti sırasında yaptığı açıklamaları anımsatarak, eleştirdi.

Külliye Hayır Platformu şu örgütlerden oluşuyor:

“Bağımsızlık Yolu, BKP,Baraka Kültür Merkezi, CTP, ÇAĞ-SEN, DEV-İŞ, DAÜ-SEN, EL-SEN, Hava Trafik Kontrolörleri Sendikası, Kamu Emekçileri Sendikası, KTÖS, KTAMS, KTOEÖS, Kıbrıs Türk Barış Derneği, Mağusa İnisiyatifi, Sol Hareket, Turizm Emekçileri Sendikası, TDP-TKP, YKP, Yeşil Barış Hareketi”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu