Hasan HasturerManşet

Alikko ile Caher’in, ince, ama önemli mesajları

Cumartesi akşamı Lefkoşa AKM’de Folklor ve Gençlik Merkezi, FOGEM’in, kültürümüzden bazı kesitleri sahneye taşıyan bir etkinliği, folklorik skeç sahnelemesi vardı.

Alikko ile Caher’in, Kıbrıslı Türk folklorik değerlerinin özgün bir dille seslendirildiği skeçlerin, günceli Salahi Döşemeci’nin yönetmenliğinde sahnelendi.

***

2017 yılında kurulan FOGEM isminde bulunan “Folklor” sözcüğünü sadece halk dansları olarak değil, halk bilimindeki tüm unsurların içinde barındıracağı bir dernek olarak yola çıktı.

O günden bugüne çok nitelikli etkinliklere imza attılar.

Cumartesi akşamki Alikko ile Caher nostaljik, folklorik sahne performansının, prömiyerinin  ardından FOGEM Başkanı Salahi Döşemeci ile konuştum.


‘ Kuruluşundan günümüze kadar halkoyunları alanında birçok özel projeye imza atan, ülkemizde uluslararası organizasyonlar düzenleyen, birçok uluslararası halk dansları festivali ve yarışmalarında dereceler elde eden FOGEM halk dansları dışında da birçok etkinliğe imza atmış bir dernektir’ dedikten sonra şunları ekledi:

‘ Daha önce de yine “Kız mı Erkek mi” isimli bir folklorik skeç sahneye koyan FOGEM, uzun zamandır Alikko ile Caher’i yeniden sahneye koymak üzere çalışma yaptı. Kıbrıs Türkünün, 1960-1970’ li yıllarını en net bir şekilde ortaya koyan Alikko ile Caher birçok açıdan tam bir folklorik değer olduğunu düşünen FOGEM yetkilileri uzun süren bir araştırma sürecine girişti.’

***

… Ve süreci anlattı Döşemeci:

‘ İlk önce dönemin şahitleri, Alikko ile Caher in oynandığı dönemde bir şekilde olayın içinde olan kişileri bulup onlarla bu süreç araştırıldı.

Bu araştırma esnasında çok önemli toplumsal sorunlar ve sonuçları hakkında da bilgilere ulaşıldı.

Alikko ile Caher sahnelenmeliydi çünkü Kıbrıs Türkleri günden günde yurtlarında azalmakta, kendi kültürlerini yaşamakta zorlanırken aslında ne kadar özgün, ne kadar kendilerine münhasır bir halk olduklarını göstermek istiyorlardı.’

***

Cumartesi akşamı oyunu izlerken, hiç abartı hissetmedim. Çok tattlı tatlı bizim insanımız anlatılıyordu.

Bu fark edişimi anımsatınca Salahi Döçemeci,

‘ Alikko ile Caher Kıbrıs’tı, Kıbrıslıydı. Bu oyunda tartışanlar hemen barışabiliyordu. Bu oyundaki insanlar, hem keyiflerine düşkündüler ama ayni zamanda çok da çalışkandılar. Bu oyunda hayatta kalmak için bazen savaşmak gerekebilirdi ama barış çok önemli bir unsurdu.’

***

Yaklaşık bir saat süren oyunu sahneden hiç kopmadan izledim. Yüzümde gülümse vardı var olmasına da aklımda v yüreğimde sorgulama da yerini koruyordu.

FOGEM in sunduğu Alikko ile Caher’de folklor vardı.

Kıyafeti, aksanı, yediği içtiği, müziği dansı, Kıbrıslının hayata bakışı her yönü ile seyirciye aktarılmaya çalışıldı.

İzleyenler her sahnede kendilerinden bir şeyler buldu.

Her sahneleme topluma bir ayna tutmaktır.

Bu ayna tutuldu bence. Bunu bir de Salahi Döşemeci’ye sordum… İşte söyledikleri:

 ‘Oyunun sonunda elli yıl öncesinden bugüne mesajlar verilip kendi yurdunda azınlığa düşmenin korkusu seyirciye aktarıldı. Ama bu korkunun yanında geleceğe umutla baktıkları da işlendi. Kısacası bu küçücük adada, bu çok kültürlü coğrafyada Kıbrıs Türkünün ne kadar önemli bir yer tuttuğu Alikko ile Caher oyunuyla tüm halkımızın dikkatine getirildi, bilgisine sunuldu.’

***


Rahmetli Kemal Tunç’la Caher olarak Alikko ile Caher’e, hayat veren Osman Balıkçıoğlu’nun prömiyere katılması, Kemal Tunç’un kızları ve Yücel Köseoğlu’nun oğlunun geceye katılması, duyguların daha da yükselmesini vesile oldu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu