KıbrısManşet

Hasan Taçoy: İş sağlığı ve güvenliği denetimleri aralıksız sürüyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hasan Taçoy, iş yerlerine yönelik denetimlerin eksiksiz sürdüğünü belirterek, bakanlığa bağlı müfettişlerin başta İş Sağlığı ve Güvenliği olmak üzere çalışma yaşamına yönelik tüm kontrolleri ara vermeden sürdürdüklerini vurguladı.

Bakan Taçoy, bir gazetede çıkan haber üzerine yaptığı açıklamada, sadece son iki ayda 17 inşaatta iş sağlığı ve güvenliği denetiminin yanı sıra, 182 iş yerinde de kayıt dışılığın teftiş edildiğini söyledi.

Eylül-Ekim aylarında yapılan bu denetimlerde tespiti yapılan 509 çalışandan 102’sinin kaçak olduğunun belirlendiğini ifade eden Taçoy, gerekli ihtar ve cezaların söz konusu iş yerlerinde uygulandığını kaydetti.

Taçoy, denetimlere hız kesmeden ve ara vermeden devam edileceğini dile getirerek, “Sadece denetim ve ceza kesmekle kayıt dışılığı önleyemeyiz, iş güvenliğini sağlayamayız. Önemli olan gerekli bilinçlendirmenin sağlanmasıdır. Bu noktada sadece devlete değil, sektörlere, sendikalara ve diğer sivil toplum örgütlerine de önemli görevler düşmektedir. Çalışma yaşamına dahil olan herkesin yasal açıdan gereken yükümlülüklere uymak yönünde ulaşacakları bilinç mutlaka daha güzel sonuçlar elde edilmesini sağlayacaktır” dedi.

Konuyu sadece denetim ve ceza kesmek üzerinden ele alıp bu yolla değerlendirme yapmanın yanlış ve yanıltıcı olduğunun altını çizen Taçoy, kuralara ve yasalara uymayanlara yönelik ceza ve müeyyidelerin yeterince caydırıcı olmadığına da işaret etti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu