Kıbrıs

LTL Mezunları okullarını unutmadı

125 yıllık geçmişi olan Lefkoşa Türk Lisesi (LTL), olumsuz yönde gelişen toplumsal koşullara karşılık yüksek sorumluluk bilinciyle varlığını sürdürüyor.

KIBRIS Gazetesine konuşan okul müdürü Niyazi Türkseven, “ Öğretmenlik gerçek anlamda bir sevgi mesleğidir. Öğrencilerimiz biz öğretmenlerin evladı gibidir. Bunu gönülden hissetmesek, öğrencilerimizi her bakımdan sahiplenerek, topluma yararlı bireyler olarak yetiştiremeyiz” dedi.

LTL, ışık saçan bir eğitim yuvasıdır… 

Niyazi Türkseven, bir buçuk asırlık geçmişe yaklaşan LTL’nin Kıbrıs Türk Eğitim Tarihi yazıldığı zaman, çok özel yere sahip olduğunun altını çizip şunları söyledi:

“ Lefkoşa Türk Lisesi yüzyılı aşkın bir süredir yetiştirdiği gençlerle topluma ışık tutmaktadır. Mezun olan gençler sadece iş hayatında başarılı olmakla kalmazlar sosyal sorumluluk sahibi, kültürlü, aydın birer birey olarak toplumda yer alırlar.  Bunun son örneğini okulumuzdan mezun bir grup TUTDER Derneği yöneticisinin okulumuzu ziyaret etmesi ve ihtiyaçlı öğrencilere katkı yapmak istemesiyle yeniden gördük.”

 Ekonomik ve sosyal yönden dezavantajlı öğrencilerimiz çok… 

LTL Müdürü Niyazi Türkseven, “ Okulumuz 27 Aralık 1897’de liseye dönüştü. Bu yıl 125. Yılını kutlayan okulumuz akademik, sportif ve kültürel başarılarına imza atmaya devam etmektedir” deyip şöyle konuştu:

“  Okul Aile Birliği ve bakanlığımızın okulumuza ayırdığı bütçe ile okulumuzun ihtiyaçlarını, bakım onarımlarını yapmaktayız. Çok sayıda göçmen ailelerin ve işçi çocuklarının eğitim gördüğü okulumuzda ekonomik ve sosyal yönden dezavantajlı öğrenciler de olduğundan bunların özellikle üniforma, beden eğitimi kıyafeti gibi kişisel ihtiyaçları da olmaktadır. Bu ihtiyaçların karışlanmasında birçok hayırsever vatandaş okulumuza katkı yapmaktadır.”

TUTDER’in katkısı öğrencilerimizi sevindirdi, bizleri mutlu etti… 

Pandemi sonrası ekonomik sıkıntının, ihtiyaçlı öğrenci sayısını artırdığına işaret eden Türkseven, “Bu yıl okullarımızın yeni açılmasıyla pandemi sonrası ekonomik krizin artmasına bağlı olarak da ihtiyaçlı öğrenci sayısında artış olmuştur. Bunu bir şekilde öğrenen okulumuzdan mezun TUTDER yönetim kurulu üyesi Engin Yeşilada ve Aydın Ahmet Raşit, okulumuzu ziyaret ederek ihtiyaçlarımız hakkında bilgi almışlardır.

İlgili sözde kalmadı. TUTDER, okulumuzun rehberlik servisinde adları kayıt altında olan 48 öğrencinin okul pantolonu, eşofman, sweatshirt gibi ihtiyaçlarını karşılamaya talip olmuştur. Yapılan çalışmalar sonucunda  Kuzey Kıbrıs Hızlı Tüketim Ürünleri Tedarikçileri Derneği (TUTDER)’nin maddi katkılarıyla rehberlik servisinin titiz çalışmasıyla belirlenen 48  ihtiyaçlı öğrencinin eksikleri tedarik edilerek onlara verilmiştir.

İhtiyaçlı öğrencilere yardımcı olabildiğimiz için okul yönetimi olarak bizler, rehberlik servisi ve dernek üyeleri de çok mutlu olduk. Çünkü artık 48 öğrencinin yüzü gülüyor. Kıyafetleri olmadığı için boyunları bükük, üzgün, mahcup değildirler artık. Diğer yaşıtlarıyla aynı fırsat eşitliği ile içerisinde başı dik bir şekilde okullarına devam eder olmuşlardır.”

Yardımseverlere çağrı… 

LTL Müdürü Türkseven, LTL’den mezun toplumsal yaşamda yeri olanların, LTL için yapacaklarının mutlaka var olduğunu belirtip, “ Aslında LTL toplumsal bir değerdir ve herkesin katkısını bekliyoruz.Toplumsal olarak dayanışmaya önem verip fakir öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılamak için maddi katkı sağlayan tüm TUTDE üyelerine Lefkoşa Türk Lisesi ailesi olarak teşekkürü bir borç bilirken, yeni katkıları da bekliyoruz” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu