Hasan HasturerManşet

Politika ve kolay yalan söyleyenler…

Henüz küçük bir çocukken daha okula başlamadan annelerimizden şu uyarıyı mutlaka duyduk: “Yalan söylersen diline biber sürerim.”

Yalanın yanlışlığının izahı yerine yalanın önüne annelerimiz biber korkutmasıyla barikat koymaya çalıştı.

Sonra okul yılları başladı. Yalana karşı bu kez öğretmenin uyarısı.

Herkes yalanın korkunç yanlışlığını yaşam sürecimizin her kademesinde bizlere anlatmaya çalıştı.

Yalan söyleyene güvenmeyeceğimiz anlatıldı.

Çocuk dünyamızda büyüklerin asla yalan söylemeyeceklerini düşündük. Ancak yaşam tünelinde yolculuğumuz devam ederken yalan dik alasını “Büyüklerin” söylediğini gördük.

Bir belgeselde insanların günde ortalama iki yalan söylediklerini izlemiştim.

Seçim nedeniyle yalanın allı pullusunu dinlemekten usandık. Peki biz yalanları dinlemekten usandık da söyleyenler niye usanmıyor?

***

Şimdi seçim zamanı…

Yerel seçimler nedeniyle, sosyal medya olanakları, siyasilerin adayların işgali altında.

Söylediklerinin ne kadarını inanarak söylüyorlar?

Ya da politikacıların yalanlarının altında neler yatıyor.

Notlarıma bakarken Mehmet Çakıcı’nın bu soruya yanıt olarak yıllar evvel bana söylediklerini buldum.

Güncel değeri olduğu için sizlerle paylaşmak istedim:

“Politikada her türlü kişilik özelliklerinde insanlar bulunabildiği gibi özellikle narsistik, histrionik ve paranoid özelliklerde bulunan politikacılarda yalan söyleme sıklıkla görülebilmektedir.

Narsistik kişiler dünyada sanki herkesten üstünmüş gibi davranırlar. Büyüklük ve üstünlük çok belirgin özelliklerde olup akıllılığı da içine alır.

Bu kişiler şiddetli ihtiras sahibi olup yakın çevrelerindeki insanları sevip saymadan hedeflerine ulaşma çabası içindedirler. İnsanları gerçekte sevmezler veya onların duygularıyla ilgilenmezler. Yalnızca insanlarla ilgilenirmiş gibi görünürler. Bir numara olma hedefleri vardır. Hedef her şeyin önünde olduğu için düşünce ve parti değişikliklerinde esnektirler.

Aslında bu kişilerde derinde aşağılık ve başarısızlık kompleksleri bulunmaktadır. Kıskançlık duyguları şiddetli olup yerlerine geçebilecek kimseleri kıskanırlar ve onları değersiz görüp aşağılarlar.

Bir kısmı lider olmayı başarsa da yerlerine birini yetiştirmedikleri eleştirileri alırlar. Amaçları doğrultusunda her şekilde davranırlar, diğer insanları kullanırlar ve hedefleri doğrultusunda yalan söylemekten çekinmezler.

Histrionikler kendilerine dönüktürler. Ortamlarda hem davranışları hem konuşmaları ve kıyafetleri, dikkat çekerler. Çevrede kendilerinden başka dikkat çekenlere dayanamazlar. Politikadaki sosyal ve dikkat çekici ortamlar onlar için bire birdir. Çok konuşurlar, konuşma tarzlarıyla veya problem yaratmalarıyla da ortamlarda mutlaka dikkat çekerler Abartılıdır ve dikkati üzerlerinde toplamak için yalan söylemekten çekinmezler.

Antisosyallerden özellikle yaratıcı ve dahi tipte olanlar içinde politika bire bir ortamdır. Politika onlar için çıkar amaçlıdır. İllegal olaylara girmekten çekinmezler. Yolsuzluk, kayırmacılık, adaletsizlikler ve illegalite onların doğal davranışlarıdır. Suikastlar, yeraltı örgütleri gibi olaylara meyillidirler. Hatta bu illegal olaylara katılmaktan da keyif ve haz alırlar.

Paranoidler her şeyden şüphe ederler. En yakınlarına bile güvenmezler. Her şeyden bir mana veya anlam çıkararak olumsuz sonuç ve yorumlara varırlar. Genellikle kindardırlar. Bu nedenle düşmanlarına karşı acımasızdırlar.

Her şeyden şüphe etmeleri nedeniyle rakiplerine tahammülleri yoktur. Zaman zaman da bu şüpheleri o kadar aşırıya gider ki vardıkları sonuçlar nedeniyle yalan söyler duruma düşerler. Ama bundan kendileri bile farkına varamazlar.

Paranoidler politikada rakiplerini kolaylıkla vatan hainliği, para yeme, çıkar sağlama gibi suçlamalarla sıklıkla suçlarlar. Antisosyaller suç işlemekten haz duymaları nedeniyle rakiplerine bilerek yalan söyleyip karalamaya çalışsalar da paranoidlerin aşırı şüpheleri ve vardıkları yanlış sonuçlar nedeniyle düştükleri yalancı durumunun farkına varamazlar.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu