KıbrısManşet

HP Genel Başkanı Özersay’dan “doğru oy kullanma yöntemleri” ile ilgili açıklama

Halkın Partisi (HP) Genel Başkanı Kudret Özersay sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, surlar içinde insanlarla sohbet ettiği esnada karma oy kullanmayı düşünenlerin bir çoğunun, ‘karma oy kullanmayı bilmediğini’ gözlemlediğini dile getirdi. Özersay, “Böyle giderse yine binlerce oy boşa gidecek, yanacak demektir” dedi.

Özersay, nasıl oy kullanılacağı ile ilgili şu detayları verdi:

“Belediye meclis üyelerinin seçimi için size, belediye başkanları için verilecek oy pusulasından ayrı bir başka oy pusulası daha verilecek. Orada üç farklı şekilde oy kullanabileceksiniz:

1-MÜHÜR:

Desteklemek istediğiniz siyasi partinin ambleminin ve adının altındaki kare kutunun içine evet mühürünü basın. Pusulayı sandığa atın tamamdır.

2-MÜHÜR VE TERCİH:

Desteklemek istediğiniz siyasi partinin ambleminin ve adının altındaki kare kutunun içine evet mühürünü basın. Sonra o partinin isimleri arasından her ilçedeki aday saysının yarısına (yani örneğin Lefkoşa’da toplam belediye meclis üyesi sayısı 26 olduğu için sadece 13 adaya, Mağusada 9 adaya, Yeniboğaziçinde 5 adaya) isinlerinin karşısındaki kareye işaret koyarak tercih kullanırsınız. Tercihlerde hata yapsanız bile oyunuz yanmaz, mühür geçerli olur.

3-KARMA OY:

Bu şekilde oy kullanacaksanız, evet mühürünü kullanmayın. Oyunuzu en az iki siyasi parti adayları arasında veya en az bir siyasi partinin adayları ile bağımsız adaylar arasında kullanmak zorundasınız. Dahası, oy kullandığınız belediyenin toplam belediye meclis üye sayısının en az yarısı kadar ve en çok toplam belediye meclis üyesi kadar oy kullanmanız gerekir (yani örneğin Lefkoşa’da karma oy kullanacaksanız farklı partilerden veya bir parti ile bağımsızlardan en az 13 adayı en çok da 26 adayı işaretlemeniz gerekir. İstemeniz durumunda 14, 15, 16…26’ya kadar işaretleyebilirsiniz, tercih sizin). ANCAK bu işaretlemelerde sayılarda kurallarda hata yaparsanız maalesef oyunuz yanar, boşa gider.”

Herkesin çok iyi düşünmesi gerektiğini dile getiren Özersay, belediye meclis üyelerinin seçiminde üç farklı oy verme yönteminden bir tanesinin seçilmesi gerektiğinin altını özellikle çizdi.

Karma oy kullanılacaksa da kurallara dikkat edilmesi gerektiğini söyleyen Özersay, “Oyunuz yanmasın” dedi.

Özersay, emin olunmadığı durumlarda veya karmaşık geldiği durumlarda karma oy kullanılmaması gerektiğini mühür veya mühür ve tercih yöntemiyle oy kullanılması gerektiğini kaydetti.

“Belediye meclis üyelerinin kim olacağı son derece önemlidir” diyen Özersay, belediye meclislerinin denetleme ve yönlendirme gibi işlevlerinin olduğundan da bahsetti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu