Dünya

ABD: Suriye’nin kuzeyine askeri harekat kimsenin çıkarına değil

Orta Doğu turu kapsamında Mısır’ı ziyaret eden ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine olası askeri harekatınailişkin, “Bence Kuzey Suriye’de bir askeri harekata kimsenin ihtiyacı yok” açıklamasında bulundu. Blinken’ın Orta Doğu turunda Mısır, İsrail ve Filistin’de görüşmeler yapacağı bildirildi.

Blinken, Türkiye’nin meşru çıkarları olduğunu ifade ederek, “Ancak bu çıkarlar, bence bir askeri müdahale olmadan da etkili bir şekilde ele alınabilir” yorumunda bulundu

Suriye konusunda da açıklamalarda bulunan Blinken, “Esad konusunda, Suriye’yle normalleşmeyi desteklemiyoruz” dedi.

Al-Arabiya‘ya konuşan ABD Dışişleri Bakanı Blinken, İran’la mevcut durum, Kapsamlı Ortak Eylem Planı (KOEP) ve İran’la yürütülen nükleer müzakereler ilişkin, “İran geçen yaz sonunda KOEP’e dönme fırsatı buldu. Ne yazık ki masada olanları ve herkesin kabul ettiklerini reddettiler. Şimdi odak noktamız, İran sokaklarında gençler, özellikle de kadınların temel hakları ve İran toplumundaki diğer çok önemli topluluklar için ayağa kalkarken uygulanan korkunç baskı” dedi.

Diplomasi asla masadan kalkmaz” diyen Blinken, “ABD Başkanı Biden, İran’ın nükleer silah edinmemesi konusunda kararlı olduğumuzu ve bunun olmamasını sağlamak için her seçeneğin masada olduğunu da açıkça belirtti. Ama bizim tercih ettiğimiz yol diplomasi olacak” açıklamasında bulundu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu