ManşetTürkiye

Depremin 178. saatinde mucize için seferber oldular

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından yardım için Türkiye’ye gelen Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Fransa ve Almanya ekipleri, depremin 178. saatinde mucize için seferber oldu.

Deprem bölgesi için uluslararası yardımı da içeren dördüncü seviye alarm ilan edilmesinin ardından, yurt dışından gelen arama kurtarma ekipleri, aralıksız gece gündüz demeden bir enkazdan diğerine koşuyor.

Depremin 178. saatinde de Antakya Cebrail Mahallesi’ndeki bir apartmanın enkazında sağ olduğu tespit edilen 3 kişinin kurtarılması için ABD, Fransa ve Almanya ekipleri ortak çalışıyor.

Sağ oldukları tahmin edilen 3 kişinin kurtarılması için yaklaşık 30 saattir çabalayan ekipler, AA’ya konuştu.

Hatay’da görevli Fransız arama kurtarma ekibinin lideri Albay Jean-Philippe Nicot, ekibinin 73 kişiden oluştuğunu ve 7 gündür aralıksız çalışmalarını sürdüklerini söyledi.

Deprem haberini ilk aldıklarında çok üzüldüklerini dile getiren Nicot, şöyle devam etti:

“Hepimiz Türk halkı için üzüldük ve elimizden gelenin en iyisini yapmak, mümkün olduğunca çok hayat kurtarmak gibi bir duyguya kapıldık. Bulunduğumuz yerde felaketi görebiliyoruz, herkes sokakta, aynı zamanda korkunç bir manzara ama biz bu duygunun üstesinden gelmek ve insanları kurtarmak için elimizden gelenin en iyisini yapmak için eğitildik.”

Sahadaki çalışmalara da değinen Albay Nicot, “Tüm uluslararası ekipler, AFAD ile koordinasyon halinde, şehir içinde veya çevresinde her zaman yanımızda.” dedi.

Nicot, üzerinde çalıştıkları enkazda da yaşam belirtileri olduğunu belirterek, “Tam olarak emin değiliz ama bizim için bir umut var. Çıkarmaya çalışıyoruz, bu yüzden şu anda kazıyoruz ve muhtemelen 2 veya 3 yaşam öğesi olabilir, tam olarak emin değiliz ama hala umut olduğu için devam ediyoruz.” şeklinde konuştu.

-“Türk insanı kayıp ve keder zamanlarında bile sevgi dolu”

ABD’li arama kurtarma ekibinin lideri Brock Mayer da depremin ardından Türkiye’ye ulaşmak için seferber olduklarını anlattı.

Yanlarında, 3 arama kurtarma K9 köpeğini de getirdiklerini ifade eden Mayer, şunları kaydetti:

“Her şeyden önce Türk insanı harika ve bu yüzden burada olmaktan dolayı çok onurluyuz. Elimizden gelen her şekilde yardım etmeye çalışıyoruz. Tüm dünya şu anda Türkiye’deki deprem için harekete geçse bile yardım yeterli olmaz. Kolay değil ama Türk insanının sevgi dolu olduğunu, kayıp ve keder zamanlarında bile çok verici, bencil olmadığını görüyoruz. Bu yüzden elimizden geldiğince yardım etmek için buradayız.”

ABD’li Mayer, yaklaşık 30 saattir aralıksız çalıştıkları enkazda üç kişi bulunduğunu tahmin ettiklerini belirterek, “Yerin çok derinlerindeler ve onları ilk köpekler aracılığıyla keşfettik. Aslında buradaki yerel halk bizi bu binaya yönlendirdi. Türk ordusundan bazı arkadaşlarla görüştük ve Türk ordusu termal kameralarını getirip görüntü aldılar ve ‘evet bir ihtimal var’ dediler. Yani birçok farklı insan birlikte çalışıyor.” şeklinde konuştu.

Alman askeri özel kuvvetlerden arama ve kurtarma gönüllüsü de Fransız ve ABD ekibiyle ortak çalıştıklarını belirterek, “Bu, Avrupa’nın en büyük felaketi. Binadaki işler de çok zor ama insanları dışarı çıkarmaya hazırız.” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu