KıbrısManşet

Hasipoğlu: Soruşturmanın yakın takipçisi olacağız

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Sekreteri Oğuzhan Hasipoğlu, Adıyaman’daki İsias Oteli aleyhine başlatılan soruşturmanın yakın takipçisi olacaklarını belirtti.

 

Oğuzhan Hasipoğlu yaptığı yazılı açıklamada, evlatlara mezar olan İsias otelin sahibi aleyhine bu kadar kısa bir süre içerisinde soruşturma açılması kararından sonra, başlatılacak ceza soruşturmasının da yakın takipçisi olacaklarını belirterek, gerekirse meclisten karar alıp, hukuki davalar için de adli yardımda bulunacaklarını kaydetti.

 

Başbakan Ünal Üstel’in Bakanlar Kurulu sonrasında Türkiye’deki depremde hayatlarını kaybeden vatandaşlar adına, facianın sorumlularına yargı önünde hesap sorulması için karar alarak, yasal takibin başlatılması için gerekli talimatı verdikten kısa bir süre sonra, Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçisi Metin Feyzioğlu konu ile yakından ilgilenerek, adli sürecin başlamasını sağladığını dile getiren Hasipoğlu, KKTC ve TC Dışişleri Bakanlıklarının yaptığı yazışmalar neticesinde Adıyaman Cumhuriyet Başsavcılığı’na yazarak gereğinin talep edildiğini kaydetti.

 

Hasipoğlu, “Bu yazışmalar sonucunda ceza soruşturması açılmıştır. Enkazdan numuneler alınmıştır. Adli süreç başlamıştır. Depremden etkilenen 10 ilde Türkiye Adalet Bakanlığınca ölüm ve yaralanmalara ilişkin Deprem Suçları Soruşturma Büroları kurulmuştur. Adaletin erken tecellisi için bu bürolar ile her türlü bilgiyi paylaşmaya ve yardımcı olmaya hazırız. Bizlere düşen görev şehitlerimiz adına bu süreci takip etmek olacaktır. Cumhuriyet Meclisindeki tüm hukukçu vekil arkadaşlarımızla da bu konuyu görüşeceğiz” ifadelerini kullandı.

Oğuzhan Hasipoğlu, hukuki ve cezai sorumluluğun sonuca ulaşması için sadece siyasiler ve avukatlar değil, halkın tümünün bu davaları takip edeceğinden şüpheleri olmadığını belirtti.

 

Hasipoğlu sözlerini şöyle tamamladı:

 “Bu davaların müvekkili ve müştekisi tüm Kıbrıs Türk halkı olacaktır. Açılacak olan davalar, kaybolan canlarımızı belki geri getirmeyecektir, ama bu ölümlere sebep olan herkesin mahkemeler önünde yargılanıp cezasını çekmesi, mağdur ailelerimiz ile birlikte tüm halkımızın haklı beklentisidir. Kötü beton kullanan, demirden çalan, kirişleri kesen müteahhit ve veya otel sahiplerinin, bu ölümlerde payı olan herkes cezasını en ağır şekilde çekmelidir. Kaybettiğimiz canların hakkını, bedeli ne olursa olsun sonuna kadar arayacağız.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu