KıbrısManşet

Nazım Çavuşoğlu: En az kayıpla dönmek için gittik ama başaramadık…

Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu, BRT ekranlarında yayınlanan ‘17. Saat’ adlı programa konuk olarak, Adıyaman’da İsias Otel enkazında yaşanılanları anlattı.

Bakan Çavuşoğlu, çocukları kaybetmenin yarattığı hüzün ile ülkeye döndüklerini söyleyerek, depremin hem Milli Eğitim Bakanlığı’na hem de ülkeye ağır bir travma yaşattığını belirtti.

Çavuşoğlu, Adıyaman’daki tabloyu gördüğünde en az kayıpla oradan dönme ümidi içerisinde olduğunu belirterek, “Ne yazık ki çok can kaybı ile döndük…” ifadelerini kullandı, şöyle devam etti:

“Adıyaman dağılmıştı, bize gerekli altyapıyı sağlayamayacağı için valilik siyasilerin gitmesine izin vermedi ama ben ailelerin yanında olmak için gittim bakan olarak gitmedim. Enkaz alanında sivil savunma, gönüllüler ve sağlıkçılar ile o süreci yürütüp çocuklarımıza erişmeye çalıştık maalesef istediğimiz şekilde erişemedik. Orada şartlar çok zordu olağanüstü bir depremden çıkmıştı Adıyaman, ikinci büyük sarsıntıyı da yaşadı. Barınacak bir yer de yok, su yok, tuvalet yok, elektrik yok…”

Çavuşoğlu, “Çocuklarımızı istediğimiz gibi canlı olarak geri getiremedik. Çocuklarımız milli görev için oradaydı bizi temsil etmek için oradaydı” diyerek, depremde hayatın kaybeden öğrencilerin isimlerini yaşatma amacında olduklarını dile getirdi.

Çocukların nasıl defin edilmesine ilişkin olarak ailelerle de konuştuklarını aktaran Çavuşoğlu, açıklamasında şunları söyledi:

“Ailelerle de konuştuk, nasıl defin edilmek istendiğine ilişkin, ‘Gazimağusa Mezarlığından 40 kişilik yer ayıralım ve ortaya da bir anıt yapalım’ dedik, aileler de bunu kabul etti. Bu yer ayrıldı, anıt konusunu konuştuk. Kapalı spor salonu konusunu da konuştuk. Görev şehidi olarak ilan edilmesi kararı alındı. Anıt için önerge hazırlandı, anıtlar yüksek kurulu görevlendirildi. Sokaklara isimlerinin verilmesi noktasında karar alındı. Diğer bölgelerde vefat edenlere sahip çıkılması adına karar alındı. Mezar taşlarının da devlet tarafından yapılması kararı alındı. Yaşayan çocukların eğitim masraflarının devlet tarafından karşılanması ve velilerin yaşaması için katkı yapılacak…”

“BU KONUDAN ETKİLENEN TÜM ÇOCUK VE ÖĞRETMENLERE PSİKOLOG HİZMETİ VERİLECEK”

Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu, İskele ve Gazimağusa’daki rehber öğretmenlerin yarın eğitime alınacağını belirterek, bu konudan etkilenen tüm çocuk ve öğretmenlere Sağlık Bakanlığı ile psikolog hizmeti vereceklerini söyledi.

“ERENKÖY LİSESİ BOŞALTILDI…”

Okullardaki binaların güvenliği konusuna da değinen Bakan Çavuşoğlu, bu konunun yıllardır konuşulduğunu belirterek, “Elimizdeki imkanlar ve hayırseverlerle son 3 yılda 10 okul yaptık. Ülkenin ihtiyaçları ile bize ayrılan bütçenin birbirini karşılaması mümkün değildi. Deprem olayından sonra bugün Erenköy Lisesi boşaltıldı, Yeniboğaziçi’nde riskli gördüğümüz binayı da ilerleyen günlerde boşaltacağız” dedi.

Çavuşoğlu, “Eylül ayında yeni bir okul açma niyetindeydik ama Eylül’ü beklemeyeceğiz. Diğer sınıflara sıkışacağız. Yeniboğaziçi’nde bir çalışma yaptırıyorum gerekirse boşaltacağız bir kısmını diğer okullara aktarıp yeni okul yapacağız. Bir kaynak oluşturmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu