Güney KıbrısManşet

DİSİ’nin “dümenine iki Dimitriu’dan biri geçecek”

Güney Kıbrıs’taki başkanlık seçiminde yaşadığı mağlubiyetin ardından değişim sürecine giren DİSİ’nin “dümenine iki Dimitriu’dan birinin geçeceği” kesinleşti.

Alithia ve diğer gazeteler, adaylık başvurularının yapıldığı dün, Meclis Başkanı Annita Dimitriu’nun aday olma inisiyatifi alması üzerine eski başkan Averof Neofitu’nun, ardından da başkan vekili Haris Yeorgiadis’in başkanlık yarışından çekildiğini açıklamasıyla 11 Mart’taki yarışın, genç neslin temsilcileri Annita Dimitriu ile DİSİ Basın Sözcüsü Dimitris Dimitriu arasında yapılacağına dikkat çekti.

Annita Dimitriu’nun hem DİSİ içerisinde toparlanmaya hem de uzaklaşan DİSİ’lilerin geri dönmesine vesile olmuş göründüğüne işaret eden Alithia, Neofitu’nun başvuru süresinin bitiminde “itibar, sorumluluk, birlik” diyerek DİSİ yönetimini genç nesle bıraktı ancak aktif siyaseti bırakmayacağını da açıkladı.

Haris Yeorgiadis ise adaylıktan çekilme sebeplerini, seçime kadarki sürenin kısa tutulması, kendisini aday olmaya iten sebeplerin değişmesi ve bunun kendisini tatmin etmesi olarak açıkladı.

DİSİ başkan adaylarından Dimitris Dimitriu hedefinin partiyi birleştirmek, büyütmek ve güçlendirmek” olarak açıklarken Annita Dimitriu ana hedefinin “partide birliği sağlamak, kurucusu Glafkos Klerides’ten miras kalan değerlere sahip çıkmak ve Kıbrıs sorununun çözümü” olduğunu söyledi.

Annita Dimitriu, meclis başkanlığından istifa edip etmeyeceği sorulduğunda, bunun emsalinin tarihte bulunduğunu, her ikisini de yürütecek güce sahip olduğunu, sorun olmayacağını söyledi, “Başkan Anastasiadis ile konuştum,  birlikle alakalı her türlü kararı desteklediğini söyledi” dedi.

Annita Dimitriu, Nikos Hristodulidis’in DİSİ’de yeri olup olmadığı sorusuna da “Zannederim Nikos Hristodulidis parti başkanı Averof Neofitu ile konuştuktan sonra Avrupa Halk Partisi’ne de katılacak, birlikte milli dava için Ulusal Konsey’de de birlikte olacağız. Gereken yerde iş birliği yapacağız” cevabını verdi.

Fileleftheros’a göre Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastaiadis, Averof Neofitu’nun yeniden DİSİ başkanlığına aday olmama kararını takdir ettiğini belirterek Neofitu’nun bu kararının DİSİ’nin gençlerle yenilenmesine olanak tanıdığını söyledi.

Annita Dimitriu’nun aday gösterildiği 100 imzalı listede adının olmadığını belirterek “Parti içi seçimlere karışmadım, karışmam” ifadesini kullanan Anastasiadis, müdahiller ile görüşüp görüşmediği, kendisinden tavsiye istenip istenmediği sorulduğunda  “Bazı istişareler oldu ama bu belirli bir adayla değil DİSİ’nin yeniden birleşmesi, toparlanması ve rolünü oynamasıyla ile ilgiliydi” cevabını verdi.

Rum Yönetimi Başkanlığı’na seçilen Nikos Hristodulidis ise DİSİ başkanlığına kim seçilirse seçilsin iş birliği yapacaklarını belirterek, “Güçlü bir Demokratik Seferberlik’in (DİSİ) hükümetimizin de zaruri bileşeninden olduğuna inanıyorum” dedi. Hristodulidis, Averof Neofitu ile çok faydalı bir görüşme yaptıklarını, DİSİ’lilerin seçeceği yeni başkanla da görüşeceğini ve iş birliği olacağını söyledi.

Haravgi ise önceki gün yapılan kulislerin sonuç verdiğini ve dün Averof Neofitu ile Haris Yeorgiadis’in adaylıktan çekilip Annita Dimitriu’ya alan açarak, geri adım atmayacağını açıklayan Dimitris Dimitriu karşısına çıkmasına olanak tanıdıklarını yazdı.

Yeni başkanını 11 Mart’ta belirleyecek olan DİSİ’nin başkan vekili, üç başkan yardımcısı ve 25 siyasi büro üyesini belirlemek üzere 7 Mayıs’ta sandık başına gideceğini belirten gazete parti tüzüğünün, Averof Neofitu’nun bu mevkilerden birine talip olmasını engellemediğine dikkat çekti.

Gazete, Anastasiadis’in, Neofitu’nun adaylığını geri çekme kararını ve Annita Dimitriu’nun adaylık kararını değerlendirdiği açıklamasını okurlarına “Anastasiadis Parti İçi Seçimlere Karışmaz Ama Averof’un Ayrılmasını Kutlar” başlığıyla aktardı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu