KıbrısManşet

Belçika’da üretilen çikolatanın içerisinde bulunan bademde ‘aflatoksin’ tespit edildi

Sağlık Bakanlığı’na bağlı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi tarafından yapılan açıklamada, “Cachet 57% organic dark chocolate with almond and cherry” adlı ürünleri almış olan tüketicilere satış noktalarına iade edilmesi yönünde çağrı yapıldı.

Daireden yapılan açıklamada, Belçika’da üretilerek ülkeye ithal edilen ‘Cachet 57% organic dark chocolate with almond and cherry’nin (Bademli ve vişneli organik bitter çikolata) bileşiminde bulunan bademde üretici firma tarafından yapılan analizlerde “aflatoksin” tespit edilmesi nedeniyle dağıtımı yapılan ülkelerde piyasadan geri çekilmesine dair çalışmalar başlatıldığı bildirildi.

Açıklamada, “Geri çağırma kapsamında olan ürünün tavsiye edilen tüketim tarihi 29 Ocak 2024 ve parti numarası ‘L22302’dir” denildi.

Ürünün KKTC’ye 2023 Ocak ayında toplam 768 adet ithal edildiği de aktarılan açıklamada, “492 adeti piyasaya arz edilmiştir. İthalatçı firma tarafından piyasadan geri çekme işlemleri başlatılmış olup, söz konusu ürün hali hazırda satın almış olan tüketicilerin, ürünü tüketmemeleri ve satış noktalarına iade etmeleri önemle duyurulur” ifadeleri kullanıldı.

AFLATOKSİN NEDİR?

Aflatoksin, Aspergillus flavus ve Aspergillus parasiticus tarafından üretilen zehirli ve kanserojen maddelerdir. Karaciğer tarafından M1 tipine ve epoksite metabolize olur.

Normalde toprakta bulunur. Hasat öncesinde ve depolama sırasında tahıla bulaşıp çoğalabilir. En az yüzde 7 rutubet ve yüksek sıcaklıkta bitkiler için zararlıdır. Tahıl (pirinç, mısır, buğday, ince ve süpürge darı), yağlı tohumlar (pamuk, soya fasulyesi, yer fıstığı, ayçiçeği), baharat (kırmızı biber, kara biber, kişniş, zerdeçal, zencefil) ve kuru yemiş (badem, Antep fıstığı, ceviz, Hindistan cevizi, brezilya cevizi) sıklıkla etkilenenlerdir. Bunlarla beslenen hayvanların sütünde de aynı zehre rastlanabilir.

Yüksek doza maruz kalma nedeniyle HCC tipi Karaciğer kanseri yapabilir. Hiçbir canlı türünün bu zehre direnci yoktur; ama insanda ani zehirlenmeler nadirdir. Uzun vadede zehre maruz kalmak ani zehirlenmeye göre daha iyi tabloya sahiptir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu