KıbrısManşet

Prof. Dr. Hasan Amca: YÖDAK üyesi olarak seçilmemi önlemek için yapılan asılsız haberlere itibar edilmemeli

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nun (KIB-TEK) eski Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Hasan Amca, yazılı bir açıklama yaparak, Üniversitelerarası Akademik Koordinasyon Kurulu tarafından seçilecek boş olan YÖDAK üyeliği için başvurduğunu ifade etti, hakkında çıkan haberlere yanıt verdi.

1985 yılından beri Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde çalışmakta olduğunu belirten Amca, “Bu süre zarfında Elektrik ve Elektronik Mühendisliği bölüm başkan yardımcılığı, Sürekli Eğitim Merkezi Başkanlığı, Bilgisayar ve Teknoloji Yüksek Okulu Müdürlüğü, Mühendislik Fakültesi Dekanlığı ve Rektör Yardımcılığı görevlerinde bulundum. Bu görevlerimi ifa ederken Atatürk Öğretmen Akademisi Yönetim Kurulu Başkanlığı, BTHK Yönetim Kurulu Üyeliği ve son olarak da KIB-TEK Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerini yaptım” dedi.

“ALEYHİME PROPAGANDA YAPILMAKTADIR”

Amca, YÖDAK üyeliği adaylığından birilerinin rahatsız olduğunu aktararak, şöyle devam etti:

“Bir süre önce konuk olarak katıldığım bir TV kanalında yükseköğretimle ilgili yapmış olduğum konuşmalar cımbızlanmış ve seçimde oy kullanılacak üniversitelere gönderilmiştir. Cımbızlanan kısımda üniversitelerin açılma koşulları olduğu gibi kapanma koşullarının da olması gerektiğinden bahsetmiştim. Bu konuşmadan, YÖDAK üyesi olduğum taktirde üniversitelerin kapatılması için çalışacağım şeklinde aleyhime propaganda yapılmaktadır.”

“1985’ten beri üniversite sisteminin içinde hizmet veren birisi olarak yeni üniversitelerimizin açılışına önemli katkılarda bulunmaktayım” diyen Amca, üniversitelerin neredeyse tümüne doktoralı öğretim elemanı bulma konularında yardımcı olduğunu dile getirdi.

Amca, “Benim tek uğraşım üniversitelerimizin performanslarını ve öğrenci sayılarını daha da artırmaları ve yükseköğretim sistemimizin sürdürülebilir bir yapıya kavuşmalarını sağlama yönündedir” ifadelerini kullandı.

“ÜNİVERSİTELERİMİZİN KAPATILMASI DİYE BİR AMACIM SÖZ KONUSU OLAMAZ”

Amca, açıklamasına şöyle devam etti:

“Üniversitelerimiz, toplumumuza sosyal ve kültürel yönden önemli katkılarda bulunurken, dünyaya tanınmamız ve ekonomik gelişimimiz için de lokomotif bir rol oynamaktadır. Bu nedenle, üniversitelerimizin kapatılması diye bir amacım söz konusu olamaz. Zaten YÖDAK’ın üniversite kapatma gibi bir yetkisi de yoktur. Bu nedenle YÖDAK üyesi olarak seçilmemi önlemek için yapılan bu asılsız haberlere itibar edilmemesini arzu ediyorum.

İlgili TV programında da belirttiğim gibi, tüm üniversitelerimizin sağlıklı bir şekilde kendi güçlü yönlerini ön plana çıkararak dünyayla rekabet edebilecekleri bir “yükseköğretim ekosisteminin birer parçası” olmaları ve sürdürülebilir bir yapıya kavuşmalarına YÖDAK’ın rehberlik etmesi gerektiğine inanmaktayım. Bu nedenle seçilmem halinde, esas olarak hedefim, üniversitelerimizin daha da güçlendirilerek geliştirilmeleri olacaktır. Yeni üniversitelerin/programların açılması veya var olanların denetimlerle geliştirilmesi çok sağlam kriterlere dayandırılmalı ve değişen koşullardan etkilenmemelidir. Bu yapılmadığı taktirde dünya çapında birçok örnekte de görüldüğü gibi yükseköğretim kurumlarımız bir gün bu durumdan olumsuz olarak etkilenebilirler. Programda da bu konulardan bahsetmiştim.

İlgili programda üniversitelerimizin uluslararası öğrenci bulma konularına da değinmiş ve İngiltere’deki durumu anlatmıştım. İngiltere Brexit sonrası uluslararası öğrenci sayısının düşeceği endişesiyle vize alımını kolaylaştırmış ve bu sayede öğrenci sayısını yüzde 50 artırmıştır. Uluslararası öğrenci sayısının aşırı artışı nedeniyle İngiltere vize koşullarını zorlaştırma yönüne gitmiştir. KKTC üniversiteleri bu durumu kendi lehlerine çevirebilir ve İngiltere’nin vize vermediği yabancı öğrencileri KKTC’ye yönlendirebilir.”

“ÜNİVERSİTELERİMİZ KKTC’NİN AYRILMAZ BİR PARÇASIDIR”

Prof. Dr. Amca, “Hayatımın büyük bir kısmını KKTC üniversitelerinin gelişmesi için adayan bir akademisyen olarak tüm kurumlarımızın sürdürülebilir bir yapıya sahip olmaları için mücadelem devam edecektir. Bu nedenle YÖDAK üyesi olduğum taktirde çalışmalarımı bu yönde yapacağımdan kuşkunuz olmasın. Üniversitelerimiz KKTC’nin ayrılmaz bir parçasıdır. Hep birlikte gelişmeleri ve ülkemize yaptıkları katkıları artırmak için mücadele edeceğiz” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu