KıbrısManşet

Teberrüken Uluçay: Türkiye’deki seçimler sonrası TL’nin yüzde 25-30 değer kaybetmesi bekleniyor

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Gazimağusa Milletvekili Teberrüken Uluçay, “Çarşı, Ekonomi ve Siyaset” konulu güncel konuşma yaptı.

Satın alma gücünün korunmasının önemine işaret eden Uluçay, çarşının geleceğe dair umutsuz olduğunu anlattı.

Açıklanan enflasyon verilerine ve dövizdeki yükselişe de işaret eden Uluçay, döviz alım satım marjının da gittikçe açıldığını ifade etti. Uluçay, bunun döviz kurlarının yükseliş seyrinde olduğunu gösterdiğini ve çarşı için ciddi risk taşıdığını belirtti.

Tüm bunların ürün fiyatlarında da beklenmedik yükselişlere neden olduğunu anlatan Uluçay, enflasyonun beklenenden yüksek olabileceğini kaydetti.

Türkiye’deki seçimler sonrasında TL’nin yüzde 25-30 değer kaybetmesinin beklendiğini belirten Uluçay, yaşanması muhtemel daha kötü senaryolar neticesinde daha sorunlu bir döneme de girilebileceğini ifade etti.

Tüm bunlar göz önünde bulundurularak, paydaşlarla birlikte ekonomi yol haritasının hazırlanması gerektiğini söyleyen Uluçay, ekonomiyi ayakta tutmak için planlama yapmak gerektiğini kaydetti.

Yeşil Hat Tüzüğü ile yapılan ticaretin kolaylaştırılması gerektiğini anlatan Uluçay, bunun Kıbrıs Türk ekonomisi açısından önemli olduğunu kaydetti.

Uluçay, Kıbrıslı Türklerin Güney Kıbrıs’ta banka hesabı açılabilmesinin sağlanmasının önemli olduğunu da dile getirdi.

Güney Kıbrıs’la ticari ilişkilerin geliştirilmesinin önemini vurgulayan Uluçay, yeni geçiş kapılarının açılmasının gerekliliğine de vurgu yaptı.

Uluçay Euro bazlı muhasebe sistemine geçilmesi için acilen gerekli çalışmaların yapılması gerektiğini dile getirdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu