KıbrısManşet

Hükümet bir yılını basın toplantısıyla değerlendirdi

Başbakan Ünal Üstel, Ulusal Birlik Partisi, Yeniden Doğuş Partisi ve Demokrat Parti 3’lü hükümetinin bir yılını değerlendiren bir basın toplantısı gerçekleştirdi.

Başbakan Ünal Üstel’in açıklamasının tam metni şöyle:

Değerli basın mensupları;

Çok kıymetli Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti halkı;

Değerli konuklar;

Halka hizmet yolunda 1 yıl isimli basın toplantımıza hepiniz hoş geldiniz.

12 Mayıs 2022 tarihinde şahsıma tevdi edilen hükümeti kurma görevinin ardından, Ulusal Birlik Partisi- Demokrat Parti ve Yeniden Doğuş Partisi olarak kurduğumuz koalisyon hükümetinin birinci yılını doldurmuş durumdayız.

Bu bir yıllık süre içerisinde ekonomiden sağlığa, ulaştırmadan turizme, çalışma hayatından tarıma, yerel yönetimlerden, teknolojiden, e-devlet’e, gençlikten kadına, spordan kültüre, enerjiden, dış politikaya kadar pek çok alanda önemli işlere ve icraatlara imza attık.

Halka hizmet yolunda bir yıl geçirdik. Sizlerle birlikte büyük hedeflere yürüdük. İktidarımızla ve istikrarla yürümeye devam ediyoruz.

Değerli basın mensupları,

Bu bir yıllık süre içerisinde Anavatan Türkiye ile kardeşlik hukukumuzu güçlendirdik. Karşılıklı sevgiye, saygıya ve güvene dayalı ilişkilerimizi en üst seviyelere çıkardık. Türkiye’ye tarihi ziyaretler gerçekleştirdik, tarihi projelere ve protokollere imza attık. Ama ne acıdır ki tarifi imkansız acıları da birlikte yaşadık.

Hükümetimiz bu dönemde sadece icraatlara değil, yasama çalışmalarına da son derece önem vermiştir.

Hükümetimiz meclisten yerel yönetimler reformu, hal yasası, sanayi bölgeleri yasası gibi yıllardır geçirilmeyen pek çok yasayı geçirmeyi başarmıştır.

Meclis komitelerini çalıştırdık. Yaklaşık 65 yasayı meclisten geçirdik. Bunların yanında 80’e yakın yasayı meclis gündemine taşıdık. Bu yasaları da geçirmek için milletvekillerimiz ve komitelerimiz aktif şekilde çalışıyor.

Değerli basın mensupları,

Hükümetimiz, Pandemi sürecinin yaratmış olduğu ekonomik sıkıntıların yansımalarının yaşandığı, Türk Lirası’nın yabancı para birimleri karşısında değer kaybına uğradığı, küresel ekonomik krizlerin ve savaş ortamlarının yarattığı sıkıntılarla dolu bir süreçte kurulmuştur.

 

Bunlar yetmiyormuş gibi, asrın deprem felaketi de bize acıların en büyüğünü yaşatmıştır.

 

Tüm bunlara rağmen çalıştık, ürettik, halkımızın ihtiyaç duyduğu icraatları hayata geçirdik. Halkımızın refah seviyesini elimizde bulunan imkanlar çerçevesinde korumaya çalıştık.

Elbette kolay olmadı.

 

Ama yılmadık, yorulmadık bu zor dönemde tüm imkansızlıklara rağmen elimizden gelenin fazlasını yaptık diye düşünüyorum.

 

Değerli basın mensupları;

 

Bu bir yıllık süre içerisinde Kıbrıs Türk halkı tarihte eşi benzeri görülmemiş bir acıyla yüzleşti.  Türkiye’de yaşanan asrın deprem felaketinde 50 binden fazla insan hayatını kaybetti. Biz de 49 vatandaşımızı yitirdik. Şampiyon meleklerimizi kaybettik.

 

Buradan bir kez daha Şampiyon Meleklerimiz’e ve yaşamını yitiren tüm kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yaslı ailelerine başsağlığı diliyorum. Davalarının takipçisi olduğumuzu da buradan bir kez daha vurgulamak istiyorum. Hukuki süreçleri hükümet ve meclis olarak yakından takip ediyoruz.

 

 

Değerli Basın mensupları,

Yaşanan deprem felaketinin ardından bir devlete yaraşır şekilde, sorumluluk bilinci içerisinde hareket ettik.

 

Tek bir insanımızı dahi deprem bölgelerinde bırakmamaya kararlıydık. Bunu da başardık. Keşke hepsini yaşam dolu şekilde ülkelerine ulaştırabilseydik. Ama olmadı. En büyük üzüntümüz bu olmuştur.

 

Deprem süresi boyunca, Türkiye ile kardeşliğimizin sadece sözde olmadığını, bunun özde de var olduğunu ispatladık. Deprem bölgelerine kurtarma ekiplerimizi yolladık. İnsanların yardım çığlıklarına kulak verdik.

 

Depremzedelere kapılarımızı açtık. Depremde evlerini kaybetmiş insanlar için konteyner evler projesini başlattık. Evlerin çoğu şu anda kurulmuş durumdadır.

Halk olarak, gücümüz çerçevesinde mali katkılarda bulunduk.

Depremde hayatını kaybetmiş insanlarımızı da unutmadık. Onları görev şehidi ilan ettik. Onların anılarının yaşatılmasına yönelik, şehitlik, anıt, spor salonu gibi projeleri hayata geçirmek için, Belediyemiz ve Şampiyon Melekler Derneği ile çalışmalarımızı  sürdürüyoruz. Şehit ilan ettiğimiz insanlarımızın şehit haklarından yararlanması için gerekli yasal düzenlemeleri de yaptık ve meclisten geçirdik.

 

Türkiye’de Yaşanan deprem felaketinde, nüfusa oranla en büyük arama kurtarma ekibini, 500’e yakın arama kurtarmacıyı, deprem bölgelerine KKTC göndermiştir. Yine deprem döneminde, 2000’e yakın gönüllümüzün yaptığı çalışmalarla 100’e yakın yardım tırını deprem bölgelerine ulaştırdık.

Elimizden geleni yaptık. Biz kardeşlerimizin yanında böyle kötü bir günde durmayacaktık da ne gün duracaktık. Yaptığımız her şey helal olsun. Halkımıza da yaptığı tüm katkılardan dolayı buradan bir kez daha teşekkür ediyorum.

 

Deprem sonrasında, devlet olarak çıkarmamız gereken dersleri de çıkardık. Başbakanlık bünyesinde kurduğumuz deprem denetim komitesi, tarihte bir ilke imza atarak tüm okul ve kamu binalarımızın depreme karşı risk analiz testlerini Sivil Toplum Kuruluşlarımızın desteği ile yapmaya başladı. Süreç hala devam ediyor. İkinci ve Üçüncü Aşama testlerin ardından riskli binalara ilişkin tüm iyileştirme ve yenileme adımlarını da atacağız.

 

Yine bu süreçte, test sonuçlarını beklemeden, çocuklarımızı riske atmamak için boşalttığımız ve taşıdığımız okullar da olmuştur.

Buradan açıkca ifade etmek istiyorum; söz konusu çocuklarımızsa biz elimizden gelenin fazlasını yapmaya hazırız. Yapmaya başladık ve yapmaya da devam ediyoruz.

 

Değerli basın mensupları,

Hükümetimiz görevi devraldığı günden bugüne Halkımızın refah seviyesinin artırılmasına yönelik çalışmalar yapma, proje üretme, reformları tamamlama ve ülkenin önünü açma gayretinde olmuştur.

Hükümete gelir gelmez,

 

Sosyal yardım ve cemile yardımı maaşlarına toplamda 8000 TL, engellilerimize toplamda  4000 TL ek katkı sağladık.

Sosyal yardım maaşı ve cemile maaşı alanlara yılda bir uygulanan hayat pahalılığını yılda ikiye çıkardık. Bu uygulama ile; sosyal yardım ve cemile maaşı alan vatandaşlarımızın maaşlarına %100’e varan artış sağlamış olduk.

söz vermiş olduğumuz gibi; asgari ücretten vergi alınmasını durdurduk.

Yaşanan tüm ekonomik sıkıntılara rağmen,  son bir yıl içerisinde kamu maaşlarına %94.51’lik büyük bir artış yaptık.

Vergi matrahlarında çalışanların lehine yapmış olduğumuz iyileştirmelerle yine kamu maaşlarına önemli miktarda katkı sağladık.

 

 

47/2010 sayılı Kamu Çalışanlarının Aylık ve Diğer Ödeneklerinin Düzenlenmesi Yasası kapsamındaki kamu çalışanlarına Eylül 2022’den itibaren yaklaşık %6’lık brüt artış sağladık.

 

Kamu çalışanlarımızın alım güçlerini kaybetmemeleri için, imkanlarımızın da ötesine geçerek tarihi artışlar yaptık. Yapmaya da devam edeceğiz. Çalışanlarımızın alım gücünü yüksek tutmaya, onları enflasyon altında ezdirmemeye kararlıyız.

 

Değerli basın mensupları,

 

Hükümetimiz bir yıllık süre içerisinde, turizm alanında simgesel bir adım atmıştır. Yıllardır bekleyen Antik Liman Yenileme ve Renovasyon Projesini başlattık ve çok kısa bir sürede bitiriyoruz.

 

Yenilenen Antik Liman’la ülkemiz, en önemli simgelerinden birine, eski değerini ve görünümünü koruyarak aynı zamanda çağdaş tüm ihtiyaçlara cevap verecek şekilde yeniden kavuşacaktır.

 

Bu dönem içerisinde çevre kirliliğine yönelik çok sayıda adım attık, karar ürettik.

 

Ülkemizin turizm potansiyelinin artırılmasına yönelik önemli girişimler yaptık.

 

Değerli basın mensupları,

 

Ulaştırma alanında da çok sayıda farklı projeyi hayata geçirdik.

 

Yarım kalan ve tamamlanamayan yol projelerini kaynak bularak tek tek tamamladık.

Yeni Lefke- Güzelyurt çift şerit yol projesini tamamlayıp hizmete soktuk.

Balalan –Yenierenköy yolu ve 90 Km’lik Köy yolu projelerini tamamladık ve açtık.

Dilekkaya’nın yıllardır süren yol sorunlarını çözdük.

Girne – Alsancak yolu için finansman bulduk, projenin 2. Etabını başlattık ve çok önemli bir bölümünü tamamladık.

Çalışmalarımız hızla devam ediyor. Çok kısa bir süre içerisinde Girne Batı Çevreyolu’nu tümünü tamamlayıp hizmete sokacağız.

Önümüzdeki dönemde, Girne – Çatalköy Çevre Yolu’nu ve Kuzey Lefkoşa Çevre yolu bağlantı yollarını tamamlama çalışmalarımızı da başlatacağız.

Kıbrıs Türk Denizcilik Şirketi’ne 1 adet yeni gemi kazandırdık. Ada 74 isimli gemimiz, yüksek taşıma kapasitesi ve konforu ile deniz ulaşımımıza ve turizmimize güç kazandıracak.

Teknoloji alanında da önemli adımlar atıyoruz…

4.5 G ile ilgili çalışmaları tamamladık. 4.5G çok kısa bir süre içerisinde halkımızın hizmetine girmiş olacak.

Değerli basın mensupları,

Hükümetimiz bir yıllık görev süresince, yerel yönetimler, kırsal kesim, sosyal konut, muhaceret gibi konularda da önemli icraatları hayata geçirmiştir.

Yıllardır konuşulan, ancak bir türlü başarılmayan yerel yönetimler reformunu biz hayata geçirdik.

Büyük bir cesaret ve kararlılıkla attığımız adımlarla, Yerel Yönetimler Reformunu gerçekleştirmeyi başardık.

Belediyelerimizi kapatmadık. Belediyelerimizi birleştirdik. Finansal açıdan kendi ayakları üzerinde durabilecek, araç ve personel sayısı bakımından güçlü, gelirleri artan belediyeler yarattık.

Şimdi belediyelerimiz çok daha güçlü yapıları ile çok daha büyük hizmetler veriyorlar.

Yine onlar yanıldı, biz haklı çıktık!

Geçmiş dönemlerde dağıtılan, kırsal kesim arsalarının alt yapı çalışmalarında önemli başarılara imza attık. Toplam 72 köyde yol, 50 köyde elektrik, 12 köyde ise su alt yapı çalışmalarını tamamlandık.

14 yıldır çözülmeyen Kermiya Şehit Çocuğu Arsaları’nın su, kanalizasyon, elektrik ve telefon alt yapılarını tamamlandık.

Yeni nesil Pasaport uygulamasına geçtik. Yeni nesil KKTC kimlik kartlarını doğum anından itibaren vatandaşlarımıza vermeye başladık.

Eski hükümetlerimiz döneminde başlatılan Cezaevi projesini tamamladık ve hizmete soktuk.

E-devlet, e-vize ve dijitalleşme alanlarında önemli adımlar attık, atmaya devam ediyoruz.

Yine iktidarımız döneminde veri merkezi binasının açılışını yaptık. E-devlet projesinin tam anlamıyla hayata geçmesiyle birlikte verilerimiz çok daha güvenli şekilde işlenebilecekler.

Yabancıların taşınmaz mal alımlarında yapılan harç değişikliğiyle Sosyal Konut Projeleri ve Doğal Afetlere Hazırlık Fonu’na önemli kaynaklar sağlamayı başardık.

Değerli basın mensupları,

Yine bu bir yıllık süre içerisinde çalışma yaşamı ve sosyal hizmetler alanlarında da önemli adımlar attık.

Özel Sektörün Desteklenmesi kapsamında onbinlerce çalışanın sigorta primlerine destek sağladık, hem işverenin yanında durduk hem de özel sektör istihdamının korunmasını sağladık.

İhtiyat Sandığı iştirakçilerinin tümüne %20 kar payı dağıttık.

Artık çağdaş hizmet veremeyecek duruma gelen Çağlayan Çocuk Yuvası’nın yerine Yeni Lefkoşa Çocuk Yuvası’nın inşaatını başlattık. Yakında tamamlıyoruz.

Lapta yeni Yaşlı Bakım Evi Projesi’ni başlattık, çok yakın bir zamanda bu projeyi de hayata geçiriyoruz.

Sosyal Sigortalarda Optik Provizyon Sistemini devreye soktuk.

Akit, Çalışma İzni, İşyeri Tescili, Ön İzin ve Yatay Geçiş başvurularında otomasyon sistemine geçtik.

 

Değerli basın mensupları,

Hükümet olarak sağlık alanında da, yıllardır bekleyen pek çok projenin hayata geçmesini  sağlayacak, adımlar attık.

Yıllardır ilerleme kaydedilmeyen, Yeni Girne Hastanesi İnşaatını hükümetimiz döneminde yaratılan finansmanla yeniden başlattık. 2024 yılının ilk çeyreğinde tamamlamayı planladığımız 160 yataklı Yeni Girne Hastanesi, Girne’nin önemli ihtiyaçlarından birine cevap verecek.

Türkiye Cumhuriyeti ile imzaladığımız son protokolle Yeni Lefkoşa Devlet Hastanesi’nin temelinin atılması, Girne Hastanesi’nin iç donanımlarının tamamlanması, Güzelyurt hastanesinin tamamlanması ve Pamuklu’ya yeni bir sağlık merkezi yapımı için kaynak sağladık.

2016 yılında yangından zarar gören ve tam 7 yıldır kapalı olan Devlet Laboratuvarını yenileme çalışmalarını başlattık.

Çağdaş ülkelerde olduğu gibi Çocuk Acil Servisi’ni hayata geçirdik.

TC Sağlık Bakanlığı ile imzaladığımız protokolle çift uyruklu pratisyen hekimlerimizin mecburi hizmetlerini ülkemizde yapmalarının önünü açtık.

Bülent Ecevit Rehabilitasyon Merkezi’nin yatak kapasitesini %50 oranında artırdık.

Değerli basın mensupları,

Hükümetimiz tarım sektöründe üretim yapan insanlarımızı da yalnız bırakmamıştır.

Bitkisel üretim, küçük baş hayvancılık, arıcılık ve balıkçılık alalarındaki  10 bine yakın üreticimize 105 Milyon TL hibe sağladık.

Türkiye Cumhuriyeti’nden gelen tarımsal amaçlı sulama suyunun Güzelyurt Ovası’na bağlantısını tamamladık.  44 kilometrelik Orta Mesarya Sulama Hattı ile içme kullanma suyunun KKTC’deki tüm yerleşim yerlerine ulaşması için gerekli 207 kilometrelik hattın ihalesini tamamladık. Yaşam suyu tüm evlerimizle ve tüm ovalarımızla çok yakında buluşuyor.

Hayvan Hastalıkları konusunda başlattığımız çalışmalar neticesinde %10’lar seviyesinde bulunan hayvan hastalıklarını %2’ler seviyesine düşürdük.

Değerli basın mensupları,

Eğitim bizler için son derece önemlidir, çocuklarımız bizler için son derece önemlidir. Geleceğimizi emanet edeceğimiz çocuklarımızın hak ettikleri çağdaş eğitimi, çağdaş bir sistemde ve çağdaş binalarda almaları son derece önemlidir.

Bu düşünce ile hareket eden Hükümetimiz, yeni okul projelerine son derece önem vermektedir.

Son bir yılda, Bir okul da sen yap projesi kapsamında, 4 yeni okul açtık. Bu 4 okula ek olarak yapılacak 5 okulun daha protokollerini imzaladık. Önümüzdeki yılın son çeyreğinde toplamda 9 yeni okulumuzu eğitime kazandırmayı planlıyoruz. Gönüllülerimiz ve yarattığımız ek kaynaklarla kısa, orta ve uzun vadede daha pek çok yeni okul projesini hayata geçirmek en büyük hedefimizdir.

Eğitimde sadece okul yapmakla kalmadık;

Özel Gereksinimli Bireylerin Eğitimi Yasası’nı hayata geçirdik.

Özel eğitim ve iş eğitim okullarında tam gün eğitime geçtik.

Mesleki eğitimin farkındalığını artırmak için Kıbrıs’ta bir ilke imza attık ve 1. Mesleki Eğitim ve Yerli ürünler Fuarı’nı gerçekleştirdik.

Değerli Basın mensupları,

Hükümetimiz bu bir yıllık süre içerisinde, teknoloji, enerji, ekonomi ve sanayi alanlarında da gelişimin önünü açacak önemli yasalara imza atmıştır.

Halk sağlığını korumak ve ayrıca tarım sektöründeki kayıt dışılığı ve fiyatları kontrol edebilmek için yıllardır konuşulan ama başarılamayan hal yasasını meclisten biz geçirdik.

Teknopark yasası ve tüzüklerini güncelledik.

Üretimimize yön verecek, İhracat eylem planını hazırladık.

Sanayi bölgeleri yasasını meclisten geçirdik. Sanayi Strateji belgesi hazırlıklarını başlattık.

Hükümetimiz çağımızın en temel ihtiyaçlarından biri haline gelen enerji konusunda çağı yakalamak adına önemli yasal düzenlemelere imza atmıştır.

Enerji üst kurulu yasası ve Enerji dairesi yasasını meclise gönderdik. Çok kısa bir sürede meclisten geçiriyoruz.  Enerji verimliliği yasası ve Elektrikli Araçlar yasasını hazırladık, meclise gönderiyoruz.

Ülkemizdeki akaryakıt sektörünü regüle edebilmek için sistemdeki bütün paydaşları otomasyon sistemine bağladık, Akaryakıt otomasyon sistemini hayata geçirdik.

Değerli basın mensupları;

Hükümet olarak enerji konusunu en az su kadar stratejik buluyoruz. Bu konuda ülkemizin enerji arz güvenliğinin sağlanması için ilk adımları atmaya başladık.

Hükümetimizin enerji vizyonu açıktır ve nettir. Yerel santrallerimizi koruyarak ve güçlendirerek, ülkemize kablo ile elektrik getirilmesini sağlayacağız ve enterkonnekte sisteme bağlanacağız. Bu konuda çalışma yapan bilim insanlarının çok önemli bir bölümü, kablo ile elektrik getirilmesi ve enterkonnekte sisteme dahil olmayı destekleyen görüşlere sahiptir. Biz de böyle düşünüyoruz.

Aynı zamanda, enerjinin çeşitlendirilmesi, güneş enerjisi santrallerinin artırılması, yeşil enerjiye geçiş de bizim için son derece önemli konulardır.

Hükümetimiz, halkımıza en kısa sürede, kaliteli, uygun maliyetli, kesintisiz enerjiyi sunmak için çalışmalarını tamamlayacaktır.

Ancak bunu yaparken, KIB-TEK’imizi yaşatmaya, geliştirmeye, güçlendirmeye devam edeceğiz. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın.

Değerli basın mensupları;

Kıbrıs sorununa bir çözüm bulma arayışları 50 yıl boyunca federasyon temeline kilitlenmiş ve sonuçsuz kalmıştır.

Kıbrıs Türk halkının yıllarca uzatmış olduğu barış eli, Rum komşularımız tarafından sürekli bir şekilde reddedilmiştir. Halkımız, 50 yıl boyunca müzakere masalarına eli kolu bağlı şekilde mahkum edilmiştir.

Ucu açık, sonuçsuz kalan müzakerelere devam etmemiz mümkün değildir.

Bu gerçeklerden yola çıkarak Cumhurbaşkanımız ve hükümetimiz tarafından oluşturulan ve  Türkiye’nin tüm siyasi kesimleri tarafından desteklenen, adadaki mevcut iki Devletin egemen eşitliği ve eşit uluslararası statülerine dayalı bir anlaşmaya varılması vizyonumuzu kararlılıkla sürdürüyoruz.

Bu bir yıllık süre içerisinde gerek hükümetimiz, gerekse Cumhurbaşkanlığımız yeni vizyonumuzun en iyi şekilde dünyaya duyurulması ve anlatılması için yoğun çalışmalar yürütmüştür.

Yeni vizyonumuza uygun olarak, Türk Devletleri Teşkilatı’na yaptığımız üyelik başvurumuzun Türkiye Cumhuriyeti tarafından güçlü bir şekilde desteklenmesi sonucunda, devletimiz Anayasadaki resmi adı ile yani Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olarak 11 Kasım 2022 tarihinde Türk Devletleri Teşkilatı’na gözlemci üye olarak kabul edilmiştir.

Tüm kurumlarımız da teşkilatın alt kurullarına gözlemci üye sıfatı ile katılmaya başlamışlardır.

Bu bizim için yeni bir başlangıçtır. Kıbrıs Türk Halkı devleti ile, dünyanın bir parçasıdır. Bazıları bizi siyaseten tanımıyor olabilir. Ama Devletimizle, kurumlarımızla, sınırlarımızla, yönetimimizle, demokrasimizle, meclisimizle varız ve buradayız.

İnanıyorum ki çok uzun olmayan bir süreçte dünya da artık bu gerçekleri görecek ve mevcut tutumunu var olan gerçeklere göre yeniden şekillendirecektir.

Değerli basın mensupları,

Anavatan Türkiye ilişkileri bize göre finansal değil, yaşamsaldır. Bu ilişkileri sadece finansal olarak görmek büyük hata olur.

Anavatan Türkiye bizim için finansal katkıdan çok öte anlamlar taşımaktadır. Türkiye ilişkileri Kıbrıs Türkleri için güven içinde yaşamak demektir. Güvenliktir. Garantilerdir. Güçlü destek demektir. Dünyaya açılan kapı demektir. Her alanda işbirliği demektir. Kardeşlik demektir. Sevgi demektir. Saygı demektir. Ve her şeyden önemlisi Güven demektir. Hükümetimizin Türkiye ile olan ilişkilere bakışı budur.

Bir yıllık süre içerisinde bu düşünceye uygun hareket ederek Türkiye ilişkilerimizi karşılıklı sevgi, saygı ve güven çerçevesinde en üst seviyelere çıkarttık.

Saygı gördük, sevgi gördük destek bulduk.

İmzaladığımız, son İktisadi ve mali Ekonomik işbirliği antlaşması ile 9.5 milyar Türk Liralık tarihi bir kaynağa erişim sağladık.

Kardeşlik hukukumuzun adeta bir göstergesi olan bu destekten dolayı başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı yardımcısı Fuat Oktay ve tüm Türkiye Cumhuriyeti yetkililerine ve halkına, halkım, hükümetimiz ve şahsım adına birkez daha teşekkürlerimi sunmak istiyorum.

Değerli Basın mensupları,

Hükümetimizin önünde daha 3 yıllık görev süresi var. Önümüzdek 3 yıllık süre içerisinde yeni ve büyük hedeflere doğru sizlerle birlikte yürümeye devam edeceğiz.

Cesaret ve kararlılıkla bugüne kadar, atılamayan tüm adımları atmaya, ihtiyaç duyulan tüm reformları gerçekleştirmeye devam edeceğiz.

Halkımıza verdiğimiz tüm sözleri yerine getirmeye devam edeceğiz.

Biz konuşmuyoruz. İş yapıyoruz. Bu bizi diğerlerinden ayıran en önemli özelliğimizdir. Biz az konuşuyoruz çok iş yapıyoruz.

Değerli halkımız, değerli konuklar;

Sözlerime son verirken çok kısa bir süre içerisinde atacağımız 6 yeni adımı sizlere müjdelemek istiyorum.

Çok kısa bir süre içerisinde;

Hane gelirleri 85 bin TL’yi aşmayan,  ve ilk defa konut sahibi olacak gençlerimize, 1milyon 200 bin TL’ye kadar aylık %1 faizli, 10 yıl vadeli “ilk evim kredisi”ni vermeye başlıyoruz.

Verdiğimiz bu kredi ile ev sahibi olamayan gençlerimizi yuva sahibi yapıyoruz. Hükümet olarak gençlerimizin yanındayız. Bunu lafta bırakmıyoruz. Gereğini yapıyoruz.

Depreme dayanıklı olmadığı için, yıkılıp yeniden yapılması gereken konutlara yönelik, 1milyon 200 bin TL’ye kadar, aylık %1 fazili ve 10 yıl vadeli “depreme karşı dayanıklı evler kredisi”ni vermeye başlıyoruz.

Depreme Dayanıklı olmadığı için, güçlendirilmesi gereken konutlara özel kredi paketini hazırlıyoruz. Onu da devreye sokacağız.

Tarım, hayvancılık, ormancılık, arıcılık, balıkçılık ve imalat sanayi sektörlerinde faaliyet gösteren kendisi dahil 10 kişiye kadar çalışanı olan işletmelere 2023 yıl sonuna kadar Sigorta prim desteğini yeniden başlatıyoruz. Bu destekten 7 bini aşkın insan faydalanacak.

150 Bin Türk Liralık düşük faizli  Küçük Esnaf, Tarım ve Hayvancılık kredilerini vermeye başlıyoruz.

Merkez Bankası ile imzalanan protokolle, Lefkoşa Metehan Bölgesine bir Meslek Lisesi yapımına başlıyoruz. Adı Rauf Raif Denktaş Meslek Lisesi olacak okulumuz, şimdiden halkımıza hayırlı olmasını diliyorum.

Değerli basın mensupları,

Halka Hizmet Yolunda 1 yılımızı sizlerle paylaştığımız basın toplantımıza katılımınızdan dolayı sizlere teşekkür ediyorum. Bizleri ekranları başında izleyen tüm halkımıza en içten sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Durmuyoruz hizmete devam diyoruz.

Hep Birlikte Büyük Hedeflere yürüyoruz.

Sağolunuz var olunuz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu