KıbrısManşet

Kudret Özersay: Bu gayrimeşru hükümetin basın toplantısında unutacağından emin olduğumuz icraatlarını biz kendilerine önceden hatırlatalım dedik

Halkın Partisi Genel Başkanı Kudret Özersay bugün bir yıllık icraatlarını basın toplantısıyla açıklayacak olan UBP-DP-YDP hükümetine bir yılda yaptıkları ve yapamadıkları konuları anımsatan 36 maddelik uzun bir açıklamayla eleştiriler yöneltti. Özersay açıklamada “bu gayrimeşru hükümetin basın toplantısında unutacağından emin olduğumuz icraatlarını biz kendilerine önceden hatırlatalım dedik” ifadelerini kullandı.

HP lideri Kudret Özersay açıklamasında aşağıdaki ifadelere yer verdi:

“Gayrimeşru UBP-DP-YDP hükümeti bir yıllık icraatlarını anlatmak için basın toplantısı yapacakmış!

Olur da unutursunuz diye biz size yardımcı olalım dedik ve bir yıllık “icraatlarınızı” biz size hatırlatalım dedik!”

Bir yıllık icraatlarımız:

1. Demokratik teamülleri yok saydınız, meşruiyetten yoksun ve müdahale sonucunda kuruldunuz, demokrasiyi yüzünüze gözünüze bulaştırdınız.

2. Elektrik kurumunda ihalesiz yakıt alımı ve taşınmasında kurumu Sayıştay raporuna göre milyonlarca liralık zarara uğrattınız, yüzünüze gözünüze bulaştırdınız.

3. Elektrik kurumunu ha bire farklı bakanlıklara ve başbakanlığa bağladınız, ha bire yönetim kurullarını değiştirdiniz, yüzünüze gözünüze bulaştırdınız.

4. Sınır kapılarından geçişleri kolaylaştıracaktınız, onu da yüzünüze gözünüze bulaştırdınız.

5. Ercan havalimanı yeni terminalini bilmem kaçıncı kez açacaktınız, onu da yüzünüze gözünüze bulaştırdınız.

6. Temel ihtiyaç ürünlerinde KDV ve Fon sıfırlaması için çalışma başlattıydınız, aylar oldu tek bir adım atmadınız, onu da yüzünüze gözünüze bulaştırdınız.

7. Deprem vergisi ve maaş kesintisi yapmaya kalktınız, haftalarca ülke gündemini bununla meşgul ettiniz, yüzünüze gözünüze bulaştırdınız.

8. Anayasayı arka arkaya ayaklar altına aldınız, çiğnediniz, yok saydınız, hukukun üstünlüğü konusunu da yüzünüze gözünüze bulaştırdınız.

9. Din işleri dairesi başkanının kadınları aşağılayan açıklamasıyla, onu hala görevde tutmanızla ve Başbakanlık Denetlemenin başına atadıklarınızın personeli zorla mesai saati içerisinde camiye ve din sohbetlerine götürmeye zorlamasıyla laikliği de yüzünüze gözünüze bulaştırdınız.

10. Belediye reformu diyerek başlayıp ağır faturanın sıradan vatandaşa kesildiği bir garabet yarattınız, onu da yüzünüze gözünüze bulaştırdınız.

11. Belediye seçimleri öncesinde cinsiyet kotasını dahi uygulamayı beceremeyip ayıbınızı örtmek için bir gecede mecliste yasa yapıp, aday çıkarma hakkınızı yitirdiğiniz yerde kendinize özel yasa ile kıyak çektiniz, onu da yüzünüze gözünüze bulaştırdınız.

12. Büyük yatırımlarda ihale şartını yasadan çıkardınız ve ihalesiz, rant paylaşımına ve rüşvete açık bir durum yaratıp kurumlara son darbeyi indirdiniz, adil ve şeffaf yönetim ilkelerini de yüzünüze gözünüze bulaştırdınız.

13. Seçim yasaklarının süresini kısaltıp sınavsız ve münhalsız olarak 70 civarı geçici işçiyi seçim yatırımı olarak oy uğruna memleketin diğer işsiz gençlerine haksızlık yaprak işe aldınız, fırsat eşitliğini de yüzünüze gözünüze bulaştırdınız.

14. Sözde milli hava yolu şirketi kuruyordunuz, bilet fiyatlarını ucuzlatıyordunuz, balon olduğu ortaya çıktı, onu da yüzünüze gözünüze bulaştırdınız.

15. Kamu binalarının ve okulların depreme dayanıklılığını ölçme konusunda geç kaldığınız yetmezmiş gibi bu konuda çalışan kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşuyla (KTMMOB) kavgaya tutuştunuz, raporun sonuçlanmasını ve gereğinin yapılmasını beceremediniz, onu da yüzünüze gözünüze bulaştırdınız.

16. Çocuklarımızı çadırda yağmurun çamurun sıcağın içinde eğitim almaya mecbur bırakıp üstüne de çıkıp “bu bizim ülkemizin gerçeğidir bununla yüzleşeceksiniz” dediniz, eğitimi de yüzünüze gözünüze bulaştırdınız.

17. Bazı özel okullar velileri fahiş zamlar ile çok zor bir duruma soktu ama siz sesinizi dahi çıkarmayıp, sadece sinip kaldınız, tek bir adım atmadınız, o konuyu da yüzünüze gözünüze bulaştırdınız.

18. Ülkede kaçak çalışan ya da kaçak olarak kalan, öğrenci olarak gelip üniversitelere gitmeyen ve çeşitli adli suçlara bulaşanların sayısında son bir yılda ciddi bir artış yaşandı, şu anda ülkede asayiş sıkıntısı yaşanıyor, bu konuyu da yüzünüze gözünüze bulaştırdınız.

19. Sebze ve meyve fiyatlarını kontrol edecektiniz, komite kurdunuz, yüzünüze gözünüze bulaştırdınız.

20. Eti ucuzlatacaktınız, ithal et getireceğiz dediniz bir komite de onun için kurdunuz yüzünüze gözünüze bulaştırdınız.

21. Çam kese böceği nedeniyle ağaçlar ardı ardına kururken siz adım atmakta ve bu hastalıkla mücadelede geciktiniz, olan ağaçlarımıza oldu, bunu da yüzünüze gözünüze bulaştırdınız.

22. Gazimağusa limanında sırf apar topar özelleştireceksiniz diye yasa dışı bir adım attınız mahkemeden döndü, yüzünüze gözünüze bulaştırdınız

23. Son bir yılda ülkenin çeşitli yerlerinde çıkan orman yangınlarını iyi organize olup söndüremediniz, vatandaş oturup yağmurun yağması için dua eder hale geldi, onu da yüzünüze gözünüze bulaştırdınız.

24. Narenciye konusunda fiyat ile ilgili bir öyle bir böyle dediniz ve sonunda narenciye bu sene dalında kaldı, toplamaya bile değmeyecek bir hale sokuldu, onu da yüzünüze gözünüze bulaştırdınız.

25. Bu kadar yıldan sonra ülkede trafiğin soldan sağa geçirilmesi ve sol direksiyon araç getirilmesi gibi tartışmalar başlatarak zaten sorunlu olan trafikte kafaların daha da karışmasına ve insanların gerilmesine neden oldunuz, onu da yüzünüze gözünüze bulaştırdınız.

26. Kapalı Maraş’ın açılması konusunda ha bire popülist açıklamalar yaptınız ama üzerinize düşen görev olanı yani yasal alt yapıyı hazırlamadınız, askeri bölge, vakıfların mallara dair hakları ve kişiler yahut şirketler arasındaki mal alım satımları havada kalmaya devam etti, özetle Maraş konusunda çok konuştunuz ama neredeyse şov dışında hiç iş yapmadınız ve onu da yüzünüze gözünüze bulaştırdınız.

27. Geçmişte Sayıştay başkanının emeklilik yaşının yükseltilmesine karşı çıkan sizler şimdi tam tersini yapacak bir yasa tasarısını meclise getirdiniz ve o konuyu da yüzünüze gözünüze bulaştırdınız.

28. BM Barış Gücünü bir süre de vererek bizimle ayrı antlaşma yapmazsa KKTC’ye sokmayacağınızı söylediniz, sonra da bu sözünüzün altında ezilip söylediğinizi yuttunuz ve devletin itibarını, güvenirliğini tehlikeye attınız, o konuyu da yüzünüze gözünüze bulaştırdınız.

29. Maronitlerin ülkemizde muhtar seçimleri yapabilmeleri konusundaki yerleşmiş uygulamayı yok sayıp aza seçilmiş ve görev yapmış kişiyi muhtar adayı yaptırmadınız, o seçim sürecini de iyi yönetemediniz ve yüzünüze gözünüze bulaştırdınız.

30. Deprem döneminde önerilen insani yardımı önce reddettiniz, hatta bu konuda bir suçlama oyunu oynadınız, sonra da bakanlar kurulu kararı alıp insani yardıma onay vereceğinizi söylediniz, yani bir öyle bir böyle davrandınız, onu da yüzünüze gözünüze bulaştırdınız.

31. Basın özgürlüğünü kısıtlamaya dönük yasa yapmaya kalktınız gazetecilerin tepkisi üzerine onda da geri adım atıp onu da yüzünüze gözünüze bulaştırdınız.

32. Bakanlar Kurulu listesini devletin bağımsızlığına ve itibarına gölge düşürerek Meclis’ten önce Türkiye’nin onayına sundunuz, bir bakanı bir aylık bir süre bile dolmadan görevinden alıp onu da devleti de itibarsızlaştırdınız, bakanlar kurulu süreçlerini de yüzünüze gözünüze bulaştırdınız.

33. Milli piyango biletlerinin üzerine milli mücadeleye gölge düşürecek şekilde EOKA’cıların fotoğraflarını bastınız, o süreci de yüzünüze gözünüze bulaştırdınız.

34. Bir yıllık hükümet döneminizde arka arkaya benzin kuyrukları ve tüp gaz kuyrukları yaşattınız, planlama yapmadınız, son dakikaya bıraktınız, kriz yönetimini beceremediniz ve yüzünüze gözünüze bulaştırdınız.

35. Belki de yakın tarihimizde ilk defa Türkiye ile iş birliği protokolünün metni kamuoyu ile paylaşılmadı, şeffaflık ilkesi yok sayıldı ve o süreci de yüzünüze gözünüze bulaştırdınız.

36. Meclis bahçesine konuşmak üzere büst yaptırdınız ama liderlerimize benzemediği için kamuoyunun huzurunu kaçırdınız, o konuyu da yüzünüze gözünüze bulaştırdınız.

“Daha yazalım mı? Sözde hükümetin bir yıllık icraatlarıymış Açtırmayın bizim bayramlık ağzımızı…”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu