DünyaManşet

Gazze’de artan şiddet BM’yi endişelendirdi

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Sözcüsü Jeremy Laurence, Gazze’de artan şiddet olaylarından endişe duyduklarını bildirdi.

İşgal altındaki Filistin topraklarında artan şiddet nedeniyle BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin “alarma geçtiğini” belirten Laurence, İsrail savunma kuvvetlerinin Gazze’ye düzenlediği saldırılarda aralarında çocuk ve kadınların olduğu en az 12 sivilin öldüğünü belirtti.

Laurence, saldırılarda vurulan binalar arasında yerleşim yerlerinin de olmasının, “ayrım gözetme ve orantılılık ilkesi” ile bağdaşıp bağdaşmadığı hususunda endişelere yol açtığını dile getirdi.

İsrail güçlerinin bu ilkelerin ihlalinden kaçınmak ve sivillerin zarar görmesini önlemek veya her durumda en aza indirmek için gerekli tedbirleri aldığından şüphe duyduklarını kaydeden Laurence, Gazze’den İsrail’e “ayrım gözetmeden” ve “hem Filistinli hem İsrailli sivillerin hayatını riske atan roketler” fırlatılmasının da uluslararası insancıl hukukun ihlali olduğunu belirtti.

Laurence, tüm tarafları gerilimi düşürmek için gerekli önlemleri almaya çağırarak, sivil kayıplara ilişkin hızlı ve şeffaf bir soruşturma yürütülmesini istedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu