Kıbrıs

KARA PARA SORUŞTURMASINDA DİKKAT ÇEKEN GELİŞME

Bugün Polis haberlerinde kayıt dışı döviz bağlantılı olarak geçen isimlerin daha önce kamuoyunun gündemine gelen ve kara para bağlantılı olduğu iddia edilen isimlerle bağlantıları dikkat çekti. Polisten yapılan açıklamada Girne’deki bir döviz bürosunda saptanan 180 bin Dolar ve 200 bin Euronun kayıt dışı olduğu belirlenerek polis tarafından el konulduğu ve döviz bürosu çalışanının tutuklandığı belirtilirken döviz bürosunun işletmeciliğini Ahmet Barış Sağlamer’in yaptığı bilgisi dikkat çekti.
Polisin bugün açıkladığı soruşturmada adı döviz bürosu işletmecisi olarak geçen Ahmet Barış Sağlamer’in, avukat Batur Sağlamer’in kardeşi olduğu öğrenildi.  Polisin soruşturmayı sürdürdüğü ve bu son olayla bağlantılı başka isimlerin de aranıyor olduğu da açıklandı.

Bu arada soruşturmanın Avustralyalı Mark Buddle’la ilişkilendirilerek sürdürülme olasılığına da dikkat çekenler var.

Bugün basına yansıyan ve polis tarafından olayla ilgili olarak verilen detaylar şöyle:
“Girne’de Ziya Rızkı Caddesi üzerinde faaliyet gösteren ‘Lidya Exchange’ isimli döviz bürosunda polis tarafında yapılan bir para işlemi soruşturmasında tespit edilen kayıt dışı paralar ile ilgili olarak tutuklanan zanlı Gülşah Demir mahkeme huzuruna çıkarıldı. Mahkemede mesele ile ilgili olarak şahadet veren polis memuru Naşit Akmansel olayla ilgili bulguları aktardı. Akmansel, 12 Mayıs 2023 tarihinde 18.00 raddelerinde Girne’de Ziya Rızkı Caddesi üzerinde faaliyet gösteren ve işletmeciliğini Gazimağusa’da sakin Ahmet Barış Sağlamer’in yapmakta olduğu Lidya Exchange isimli döviz bürosunda aynı gün konu işyerine USDT’ye çevrilmek üzere emanete bırakılan ve geri iadesi istenen 70 bin doların soruşturulması esnasında konu işyerine ait olmayan ve işyerinde sorumlu müdür olan Kaplıca’da sakin zanlı Gülşah Demir tarafından emanete almış olduğu ancak kime ait olduğu yönünde izahat veremediği 180 bin Dolar ve 200 bin Euro para soruşturma maksatları için işyerinden emare olarak alınıp zanlı Demir’in derdest emri ile tutuklandığını söyledi.

ZANLI, PARA BIRAKAN MÜŞTERİNİN SOYADINI BİLMEDİĞİNİ SÖYLEDİ

Polis mesele ile ilgili olarak başlatılan soruşturma kapsamında zanlıdan izahat istendiğinde parayı emanete bırakan kişiyi görse tanıyacağını ancak soyadını bilmediği yönünde beyanda bulunduğunu mahkemeye aktardı. 1 KİŞİ ARANIYOR Polis konu iş yerinin kamera incelemesinin devam ettiğini zanlının beyanlarının araştırılacağını ve aranan bir şahsın olduğunu belirterek ilk etapta zanlının 3 gün süre ile poliste tutuklu kalmasını talep etti.
3 GÜN TUTUKLU KALACAK
Huzurunda verilen şahadeti değerlendiren Yargıç Temay Sağer zanlının soruşturma maksatlı 3 gün poliste tutuklu kalmasına emir verdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu