KıbrısManşet

Devrim Barçın: 500 milyon TL’lik askeri harcamayı Maliye Bakanlığı yerel gelirlerden karşıladı

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Milletvekili Devrim Barçın, sosyal medya hesabı üzerinden bir açıklama yaptı.  

CTP’li vekil Barçın, Türkiye’nin askeri harcamalar için ‘sıfır TL’ gönderdiğini ifade ederek, Maliye Bakanlığı’nın yerel gelirlerden karşıladığını söyledi.  

Barçın, 500 milyon TL’lik askeri harcamanın oluşturduğu bütçe açığı için ise Bakanlığın borçlanma ihalesine çıktığını aktararak, şu ifadeleri kullandı:  

“Türkiye ile en iyi ilişkileri biz kurarız deyip onurunu satarcasına tavla teslim olanlar, şimdi de tüm giderlerini TC’nin belirlediği ve ödeme taahhüdünde bulunduğu askeri harcamalar için Türkiye’den sıfır TL gelmesi nedeniyle 500 milyon TL askeri harcamanın yerel gelirler ile karşılanması sonucu oluşan bütçe açığını kapatmak için yüzde 4,88 faiz ile 2 milyon Dolar, yüzde 3,26 faiz ile de 6 milyon 700 bin Euro borçlanıyor.” 

Barçın, Bakanlığın borçlandığı parayı rezervleri eksi olan Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası ile swap yapmak üzere olduğunu belirterek, “Bu para ile ne okullar ne hastaneler yapılırdı değil mi?Sonra da bu ülkede kaynak yoktur?” dedi.  

Barçın, “Hayır! Bu ülkede kaynak vardır ve çözüm de var olan kaynağın halktan yana adil dağıtımı için Kalkınma Planı yapıp planlı ekonomi yönetimine geçmektir” diye konuştu.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu