Güney KıbrısKıbrısManşet

Eski Metropoliti ‘cinsel istismar’ suçundan 3 yıl hapis cezasına çarptırıldı

Rum basınında yer alan haberlere göre, Larnaka’ya bağlı Çite bölgesinin 84 yaşındaki eski Metropoliti Hrisostomos’un, görev yaptığı dönemde 16 yaşındaki kıza cinsel istismar suçu işlediği, 42 yıl sonra yargılandığı mahkemece belirlendi.

Hrisostomos’un, 1981 yılında 16 yaşındaki bir kız öğrenciye cinsel içerikli saldırıda bulunmaktan ötürü 42 yıl sonra suçlu bulunduğu ve Larnaka Kaza Mahkemesi tarafından 3 yıl tecilli 12 aylık hapis cezasına çarptırıldığı haber verildi.

Cezanın açıklanmasının ardından mahkemede gerginlik çıktığını ve şu an 85 yaşında olan eski Kiti Metropoliti Hrisostomos’un polis tarafından mahkemeden uzaklaştırıldığını yazan Fileleftheros gazetesi, karara bazı vatandaşlar ve örgüt mensuplarının tepki gösterdiğini kaydetti.

Eski Kiti Metropoliti Hrisostomos aleyhinde dava açan kadının, tazminat talebiyle Hrisostomos aleyhinde bir dava daha açtığını yazan gazete, Hrisostomos’un mahkûm edilmesinin ardından Sen Sinod’un da Hrisostomos aleyhinde vereceği cezaya karar vermek için toplanacağını ekledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu