KıbrısManşet

‘Eylemden sonra, karma evlilik çocuklarının Kıbrıs Cumhuriyeti’ne geçişi daha da zorlaşabilir’

Karma Evlilik Sorunu Çözüm Hareketi Platformu, karma evlilik sorununun çözümü için kurulan ilk sivil toplum örgütü olan, daha önce Kıbrıs Cumhuriyeti’nde ‘karma evlilik sorunu’ adına yapılan eyleme destek vermedikleri gibi önümüzdeki günlerde yeniden yapılması planlanan eyleme de aktif üyeler arasındaki oylama üzerine destek vermeyeceklerin duyurdu.

BU EYLEMDEN SONRA, KARMA EVLİLİK ÇOCUKLARININ KIBRIS CUMHURİYETİ’NE GEÇİŞİ DAHA DA ZORLAŞABİLİR, HATTA ENGELLENEBİLİR.”

Vatandaşlık için verilecek mücadelenin Kıbrıs Cumhuriyeti ile onun 1960 Anayasası’na dayanan haklarımız temelinde verileceğinin ve Avrupa Komisyonu’nun Niyazi Kızılyürek aracılığıyla karma evlilik sorunu hakkında iletilen soru önergesine verdiği cevapta söylediği gibi “Kıbrıs vatandaşlığının köken esasına göre hangi koşullar altında elde edilebileceğine karar vermek de ulusal yasa koyucunun görevi” olduğunu gerçeğinin bilincindeyiz. Yani karma evlilik sorununun çözülmesi, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin ve yetkililerinin inisiyatifindedir.

Toplumumuza yanlış aktarıldığı gibi Avrupa Birliği’nin, Avrupa Komisyonu’nun ya da Birleşmiş Milletler’in, bu sorunun çözülmesi hakkında yaptırıcı bir gücü olması gibi bir durum da söz konusu değildir.

Henüz bir bürokrasi, bir müzakere ortamı oluşturulmadan, Kıbrıs Cumhuriyeti yetkilileri ile bu konu hakkında görüşülmeden, ve en önemlisi Kıbrıs Cumhuriyeti’nde sorunumuzla ilgili bir kamuoyu oluşturmadan tekrar bir eylem hazırlığına girmenin son derece yanlış olduğunu düşünmekteyiz.

KARMA EVLİLİK ÇOCUKLARI KIBRIS CUMHURİYETİ’NE GEÇİŞ SIRASINDA ZORLUK YAŞAYABİLİR

Kasım ayındaki eylem gerçekleşmeden toplumumuzu, yukarıda bahsettiğimiz adımlar atılmadan yapılacak bir eylemden sonra “Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşı olmayan karma evlilik çocuklarının Kıbrıs Cumhuriyeti’ne geçişlerinde zorluk çıkartılabileceği,” noktasında uyarmıştık. Ve eylem sonrasında uyardığımız gibi Kıbrıs Cumhuriyeti’ne geçişlerimiz zorlaşmıştır.

Normalde iletişim kurarak ve bilgilendirerek mücadelemize sempati duyacak Kıbrıs Cumhuriyeti’ndeki basın ve kamuoyuyla, yapılmakta olan eylemler ve o eylemlerde kullanılan tavır sebebiyle iletişimimizin koptuğu açıkça görülmektedir. Bu durumun, Kıbrıslıların arasını açtığını ve sorunumuzun çözümüne olumsuz katkı koyduğu da açıktır.

Karma Evlilik Sorunu Çözüm Hareketi olarak karma evlilik sorununun ancak Kıbrıslırum kamuoyu ile uzlaşı ve işbirliği içerisinde, ve Kıbrıs Cumhuriyeti yetkilileri ile bürokratik ilişkiler ile çözülebileceğini tekrar toplumumuza hatırlatırız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu